نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

آشنایی با AR-7284WnAتعداد بازدیدکنندگان 3299 بازدید نسخه چاپی

AR-7284WnA یكWireless ADSL2+ Modem Router  ساخت شركت Edimax است. این دستگاه به رنگ سفید و با قابلیت استفاده رومیزی یا نصب به دیوار طراحی شده است. AR-7284WnA دارای چهار پورت شبكه و یك پورت USB می‌باشد. این دستگاه دارای گواهی‌های بین‌المللی CE, FCC, RoHS بوده و دارای تأییدیه WiFi نیز هست  و استانداردهای ADSL / ADSL2 / ADSL2+ پشتیبانی می‌نماید.

در پشت این روتر كلید روشن و خاموش كردن دستگاه، كانكتور ورودی منبع تغذیه، پورت USB، چهار پورت شبكه، كلید Reset / WPS، كانكتور مخصوص نصب آنتن و پورت وردی تلفن یا Line قرار دارد.

در جلوی دستگاه ده دیود نوری برای نمایش روشن یا خاموش بودن دستگاه، وضعیت پورت‌های شبكه، رادیو ‌بی‌سیم، ارتباط USB، ارتباط ADSL،  اینترنت و WPS مشاهده می‌گردد.

تنظیم دستگاه با دو روش Wizard و Manual مقدور بوده كه روش Wizard برای استفاده‌كنندگان آماتور و Manual برای افراد حرفه‌ای طراحی شده است.

AR-7284WnA از تمامی استاندارد‌های ADSL / ADSL2 / ADSL2+ پشتیبانی می‌نماید. جدول زیر به شرح این استانداردها و حداكثر سرعت ارسال و دریافت اطلاعات در آنها می‌پردازد.

البته بدیهی است كه فاصله استفاده كننده و كیفیت سیم واسط بین مودم و DSLAM در دسترسی به حداكثر سرعت تعیین‌كننده می‌باشد. نمودار صفحه بعد به بررسی رابطه بین استانداردهای مختلف، سرعت و مسافت پرداخته است.

این روتر قادر است تا هشت PVC  یا Permanent Virtual Connection/Circuit را پشتیبانی نماید. بدین ترتیب نگهداری اطلاعات و تنظیمات هشت سرویس مختلف در AR-7284WnA ممكن می‌باشد. برای تعریف هر PVC تعیین مقادیر پارامترهای زیر الزامی است:

 VPI-Virtual Path Identifier
 VCI-Virtual Channel Identifier
 Service Category
 Connection Type Protocol
 Encapsulation Mode


AR-7284WnA در حالت PPPoE از انواع روش‌های Authentication شامل

 Auto
 PAP
 CHAP
 MSCHAP

پشتیبانی نموده و مقدار پارامتر MTU - Maximum Transmission Unit در فاصله 128 تا 1540 در رابط كاربری دستگاه قابل تعریف می‌باشد.

همچنین استفاده از امكاناتی مانند

 Dial on Demand
 Keep Alive
 Static IP Address
 NAT – Network Address Translation


ویژگی‌های خوبی را در اختیار استفاده كننده قرار می‌دهد.
این دستگاه دارای یك رادیو ‌بی‌سیم با استاندارد IEEE 802.11n / 1T1R / 150 Mbps می‌باشد كه درUI دستگاه امكان غیر فعال كردن آن پیش‌بینی شده است. AR-7284WnA از قوانین رگولاتوری كشورهای مختلف پشتیبانی نموده و دستگاه با انتخاب نام كشور توسط استفاده كننده محدوده فركانسی خود را منطبق بر قوانین آن كشور تنظیم می‌نماید. همچنین ویژگی انتخاب كانال فركانس به‌صورت اتوماتیك Auto Scan در این دستگاه پیش‌بینی شده است. در این روش دستگاه در هنگام روشن شدن با توجه به وضعیت فركانسی محیط بهترین كانال را انتخاب می‌نماید تا در حداقل تداخل فركانس فعالیت نماید.

در پشت دستگاه كلید Reset / WPS وجود دارد كه چنانچه برای مدت 3 ثانیه فشرده شود به عنوان كلید WPS و چنانچه برای مدت 8 ثانیه فشرده شود به عنوان كلید Reset عمل خواهد كرد.
از دیگر ویژگی‌های رادیو بی‌سیم این روتر می‌توان به امكان تنظیم  دلخواه توان خروجی رادیو دستگاه در فاصله 20% ~ 100% توان نامی اشاره نمود.

این دستگاه دارای یك سرور DHCP می‌باشد كه قادر است با دو روش Static و  Dynamic به ایستگاه‌های كاری، آدرس IP اختصاص دهد. در روش Static مدیر سیستم قادر است تا با استفاده از آدرس MAC ایستگاه‌های كاری IP مورد نظر خود را به آنها اختصاص دهد. زمان اختصاص هر IP به ایستگاه‌های كاری توسط مدیر سیستم و از 100 ثانیه  به بالا قابل تنظیم می‌باشد.

AR-7284WnA از NTP – Network Time Protocol پشتیبانی نموده و قادر است با حداكثر دو سرور برای به‌روز‌رسانی زمان در ارتباط باشد. همچنین امكان تعیین Time Zone و تعریف تاریخ و ساعت شروع و خاتمه Daylight Saving نیز در این دستگاه پیش‌بینی شده است.

این مودم از

 Port Triggering
 DMZ - Demilitarized Zone

نیز پشتیبانی می‌نماید.

از دیدگاه امنیت این دستگاه از ویژگی‌های امنیتی مانند

 IP Filtering
 MAC Address Filtering (Blocked Only)
 Parental Control

پشتیبانی نموده و در بخش كنترل والدین جلوگیری از دسترسی به سایت‌های معین با تعریف آدرس URL سایت و همچنین تعیین روز و محدوده زمان، امكان‌پذیر است. از دیگر ویژگی‌های این مودم می‌توان به‌ VPN Passthrough با دو استاندارد IPSec و PPTP اشاره نمود.

AR-7284WnA دارای امكانات مناسبی برای تعریف QoS بوده و قوانین QoS می‌توانند بر اساس شماره پورت‌های شبكه یا SSID شبكه بی‌سیم تعریف شود. همچنین امكان تعریف هشت سطح اولویت از 0 ~ 7 در قالب IEEE 802.1p در این روتر پیش‌بینی شده است.

در بخش Routing این مودم از Static Routing و استاندارد RIP و همچنین ویژگی‌های

 Automatic / Manual Assigned DNS
 DDNS

پشتیبانی می‌نماید.

امكانات Diagnostic  دستگاه تست كاملی را از ارتباط مودم با ISP و اینترنت به عمل آورده و نتیجه را اعلام می‌نماید. این تست شامل مواردی مانند:
 تست ارتباط پورت شبكه با ایستگاه‌های كاری
 تست ارتباط بی‌سیم با ایستگاه‌های كاری
 تست ارتباط با دستگاه DSLAM در ISP
 تست و بررسی ارتباط با Default Gateway
می‌باشد.

از دیگر امكانت این روتر می‌توان به ذخیره و بازیابی تنظیمات موجود و فراخوان تنظیمان اولیه سازنده اشاره نمود. فراخوان تنظیمات سازنده به دو روش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری ممكن می‌باشد. روش نرم‌افزاری از طریق UI دستگاه و روش سخت‌افزاری با پایین نگاه داشتن كلید Reset موجود در پشت مودم به مدت هشت ثانیه ممكن می‌باشد.

AR-7284WnA از دو روش‌ Local و Remote برای ثبت وقایع یا Log پشتیبانی نموده و امكان مدیریت این روتر توسط پروتكل SNMP – Simple Network Management Protocol پیش‌بینی شده و نظارت بر كاركرد دستگاه از طریق این پروتكل ممكن می‌باشد.

برای بهره‌گیری از حداكثر امنیت امكان كنترل دسترسی یا مسدود شدن پروتكل‌های

 FTP
 HTTP
 ICMP
 TelNet
 TFTP

روی هر دو پورت LAN و WAN قابل تعریف می‌باشد. همچنین امكان كنترل دسترسی مدیر سیستم به صفحه UI دستگاه از طریق آدرس IP ایستگاه كاری وجود دارد.

بدین ترتیب دسترسی به UI دستگاه توسط مدیر سیستم فقط از آدرس‌های IP خاص مشخص شده مقدور می‌باشد.

دسترسی به UI و تنظیمات دستگاه در سه سطح

 Administrator
 Support
 User

و با كمك كلمه عبور امكان‌پذیر بوده و به‌روزرسانی Firmware دستگاه از طریق UI مقدور می‌باشد. علاوه بر این امكان دسترسی و تغییر تنظیمات از طریق Telnet نیز در این دستگاه پیش‌بینی شده است.

علاوه بر تمامی امكانات یاد شده AR-7284WnA دارای یك Firewall قدرتمند می‌باشد كه قادر است شبكه را در برابر حملات DoS محافظت نماید.

بسته‌بندی استاندارد دستگاه شامل موارد زیر می‌باشد.
 دستگاه مودم روتر
 منبع تغذیه
 دو رشته كابل تلفن تك زوج
 یك رشته كابل شبكه
CAT5 UTP (TIA/EIA-568-B T58B)
 یك رشته كابل A-B USB
 اسپلیتر دو پورت SP-201
 CDراهنمای نصب سریع دستگاه

توصیه‌های فنی
توجه به این توصیه‌ها جنبه كلی داشته و به مارك یا مدل مودم بستگی ندارد.
 در صورت وجود كارت شبكه در كامپیوتر خود با بهره‌گیری از پورت شبكه مودم خود را راه‌اندازی نمایید و از پورت USB استفاده نكنید. زیرا پورت شبكه از سرعت بالاتری بر‌خوردار بوده و برای راه‌اندازی نیازی به Driver ندارد.

 استفاده از پورت‌های شبكه و USB مودم به‌صورت هم‌زمان ممكن می‌باشد ولی باید به انتخاب صحیح آدرس IP كامپیوترها توجه داشت.
 حتماً رمز پیش‌فرض دستگاه را تغییر داده و از رمزهای مركب از حروف و اعداد با طول مناسب (حداقل 8 حرف) بهره‌گیری نمایید.
 چنانچه از سرویس‌های حجمی استفاده می‌كنید مودم را در مواقع عدم نیاز به اینترنت خاموش نگاه دارید.
 در هنگام فراخوان تنظیمات سازنده استفاده از روش نرم‌افزاری را در اولویت قرار داده و هیچگاه دستگاه را به‌صورت پیاپی قبل از كامل شدن مراحل آغاز به كار و روشن شدن كامل Reset نكنید.

 در صورتی كه دستگاه روتر بی‌سیم را در فضای كوچكی نصب می‌نمایید یا ایستگاه‌های كاری به دستگاه نزدیك هستند از حداكثر توان رادیو بی‌سیم استفاده نكنید.

 استفاده از حالت Auto Scan و انتخاب اتوماتیك كانال بهترین حالت برای انتخاب فركانس می‌باشد. در زمان استفاده از Auto Scan بخاطر داشته باشید كه دستگاه‌هایی با استانداردهای FCC, ETSI, Japan دارای تعداد كانال‌های مختلف می‌باشند.

لذا به منظور كاركرد صحیح فرستنده و گیرنده می‌بایستی در یك استاندارد یا محدوده Regulatory مشابه تنظیم شده باشند.

 تا حد امكان از تركیب ایستگاه‌های كاری با استاندازدهای مختلف b, g, n خودداری كنید. استفاده از تركیب این استانداردها باعث كاهش راندمان و سرعت انتقال اطلاعات در شبكه می‌گردد.