نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

بزرگ‌ترین كتابخانه تاریخی جهانتعداد بازدیدکنندگان 3684 بازدید نسخه چاپی

بزرگ‌ترین كتابخانه تاریخی دیجیتالی جهان بیش از یك سال است كه در مقر اصلی سازمان یونسكو در شهر پاریس كار خود را شروع كرده است و علاقه‌مندان در سراسر دنیا می‌توانند از این كتابخانه بطور رایگان استفاده كنند.

ایده اولیه این پروژه توسط جیمز بیلینگتون، كتابدار ارشد كنگره آمریكا مطرح شد. وی 2 سال در زمینه چگونگی راه‌اندازی كتابخانه دیجیتالی تحقیقات مبسوطی انجام داد و سرانجام در سال ۲۰۰۵ مقاله‌ای با عنوان «نگرشی به كتابخانه دیجیتالی جهان» ارائه داد كه مورد توجه بسیاری از كارشناسان قرار گرفت و در نهایت كتابخانه كنگره ملی آمریكا با همكاری یونسكو تصمیم به اجرایی كردن این پروژه گرفتند. جیمز بیلینگتون با دنبال كردن اهداف اولیه طرح خود، مسئولیت اجرایی كردن این پروژه را بر عهده گرفت.

سپس با تقسیم‌بندی عملیات اجرایی این پروژه به چهار بخش كه شامل طراحی وب‌سایت، طراحی بانك اطلاعاتی، جمع‌آوری اطلاعات و گردش مالی بود، مراحل آغازین این پروژه شروع شد. در روز ۲۱ آوریل ۲۰۰۹ وب‌سایت كتابخانه تاریخ دیجیتالی جهان در سازمان یونسكو در شهر پاریس آغاز به كار كرد؛

این در حالی است كه دو سال طرح و پژوهش در رابطه با اجرایی كردن این پروژه، و چهار سال صرف برنامه‌ریزی و آماده‌سازی آن شده است. جیمز بیلینگتون توانست با كتابخانه‌ها و موزه ارتباط برقرار كرده و كتاب‌ها و نسخ تاریخی زیادی را از سراسر دنیا در بانك اطلاعاتی این كتابخانه قرار دهد تا دسترسی مردم دنیا به كتاب‌ها و اسناد تاریخی را دگرگون نماید.

او معتقد است كه این وب‌سایت محیط خوبی برای شناساندن فرهنگ‌ها و پیشینه‌های تاریخی ملت‌هاست زیرا محیطی است تا كشور‌ها جلوه‌های فرهنگی، تاریخی و مكان‌های مهم خود را به صورت چندزبانه و رایگان در اختیار كاربران قرار دهند و همچنین منبع خوبی برای پژوهشگران در زمینه‌های مختلف تاریخی خواهد بود.

بیلینگتون اعلام كرده است كه همه افرادی كه فكر یا ایده تازه‌ای دارند می‌توانند در بهتر ارائه دادن خدمات این كتابخانه همكاری كنند تا تمامی افراد از سراسر دنیا بتوانند از امكانات كتابخانه تاریخی دیجیتالی جهان بطور رایگان استفاده كنند.

علاقه‌مندان از سراسر جهان می‌توانند به منابع الكترونیكی این كتابخانه از طریق وب‌سایت آن دسترسی داشته باشند.

www.worlddigitallibrary.org
http://www.wdl. Orgبه دلیل طراحی درست و منطقی این سایت، دسترسی به اطلاعات گوناگون، بسیار آسان و سریع است صفحه اول این وب‌سایت، دسترسی به اطلاعات را بر اساس تقسیم‌بندی مناطق جغرافیایی ممكن كرده است. در صفحه اول آن نقشه كامل كره زمین با تقسیم‌بندی كشور‌ها دیده می‌شود كه به مناطق جغرافیایی: آمریكای شمالی، آمریكای لاتین و كارائیب، خاورمیانه و آفریقای شمالی، اروپا، آفریقا، آسیای مركزی و جنوبی، آسیای شرقی، آسیای جنوب شرقی و اقیانوسیه تقسیم‌بندی شده است.

در پایین اسامی این مناطق تعداد نسخ موجود در این وب‌سایت نشان داده شده است. تا هم‌اكنون اروپا بیشترین تعداد نسخ تاریخی را در پایگاه اطلاعاتی كتابخانه تاریخی دیجیتال جهان به خود اختصاص داده است. برای دسترسی به اطلاعات و نسخ در این وب‌سایت تقسیم‌بندی‌های دیگری از قبیل محدوده زمانی یا تاریخی هم وجود دارد.

كاربران از طرق مختلف و به سادگی می‌توانند به اطلاعات این پایگاه اطلاعاتی دسترسی داشته باشند. تا هم اكنون تعداد 1487 نسخه تاریخی در این پایگاه اطلاعاتی ثبت شده است كه به مرور زمان بر تعداد آن افزوده خواهد شد.

هنگامی كه كاربر نسخه‌ای را از یك منطقه جغرافیایی انتخاب می‌كند هم‌زمان با نمایش تصویر آن، اطلاعاتی در رابطه با نسخه مزبور دیده می‌شود كه بسیار كامل و جامع است. ناگفته نماند كه كاربران برای مطالعه متون این وب‌سایت می‌توانند هر یك از زبان‌های انگلیسی، فرانسه، عربی، اسپانیایی، چینی، پرتغالی و روسی را انتخاب كنند.

به منظور سهولت استفاده از اطلاعات این وب‌سایت هر یك از نسخ، دارای یك آدرس مشخص است تا امكان دسترسی به آن ساده‌تر باشد. در این پایگاه اطلاعاتی، همه گونه آثار تاریخی باارزش اعم از كتاب، سند، نقشه، دست نوشته، عكس، تابلو نقاشی، خط و ... را می‌توان یافت.

بدیهی است كه نگهداری اسناد و مداركی كه ارزش تاریخی دارد در موزه‌ها مستلزم هزینه بسیاری است و امكان آسیب‌هایی مثل خط‌خوردگی، مفقود شدن، مشكلات صحافی و مواردی از این دست وجود دارد بدیهی است با نگهداری آنها به صورت نسخه‌های دیجیتالی از بروز اینگونه مشكلات و موارد غیر قابل پیش‌بینی جلوگیری می‌شود.

این پایگاه اطلاعاتی نقش بارزی در حفظ آثار فولكلور و میراث فرهنگی اقوام، كشور‌ها و ملت‌ها ایفا می‌كند.  «افسانه گنج» اولین كتابی بود كه به صورت دیجیتالی در این پایگاه اطلاعاتی قرار گرفت و در مراسم افتتاح این وب‌سایت به نمایش در آمد.

افسانه گنج، داستانی ژاپنی است كه به گفته كارشناسان اولین رمان ثبت شده در جهان است كه متعلق به قرن یازدهم می‌باشد. نسخه دیجیتالی این كتاب از روی قدیمی‌ترین نسخه آن گرفته شده است كه ارزش تاریخی نیز دارد. در مراسم افتتاحیه این وب‌سایت، قدیمی‌ترین نقشه امریكا و نیز كتاب‌های عربی بسیار قدیمی به صورت دیجیتالی به نمایش درآمد كه هم اكنون در دسترس علاقه‌مندان می‌باشد.

از موارد جالب در مراسم افتتاحیه ارائه فایل‌های صوتی قدیمی به صورت دیجیتالی و با كیفیت مطلوب بود كه مورد توجه بسیار قرار گرفت. در راه‌اندازی این وب‌سایت مؤسسات و نهاد‌های مختلفی از سراسر جهان همكاری نمودند.

شركت گوگل و بنیاد قطر هر كدام با سه میلیون دلار، بنیاد كارنگی با دو میلیون دلار، دانشگاه علم و تكنولوژی ملك عبدالله و شركت مایكروسافت با یك میلیون دلار از جمله حامیان مالی این طرح می‌باشند.از كشور‌هایی كه در این زمینه همكاری گسترده كرده‌اند می‌توان به چین، مصر، فرانسه، برزیل، بریتانیا، ژاپن، روسیه، عربستان سعودی و سازمان كشور‌های امریكایی كه شامل 35 كشور می‌شود اشاره كرد؛ همچنین دانشگاه‌ها، مؤسسات و موزه‌ها از كشور‌های مختلف همكاری فعال با این پروژه داشته‌اند كه از آن جمله می‌توان به كتابخانه ملی و مركز اسناد تاریخی عراق، كتابخانه ملی چین، موزه ملی برزیل، كتابخانه دولتی روسیه، كتابخانه ملی سوئد، كتابخانه دانشگاه براون اشاره كرد.

جیمز بیلینگتون معتقد است كه این كتابخانه دیجیتالی، گنجینه‌ای از نسخ قدیمی و دست‌نویس‌های باارزشی است كه به راحتی در اختیار كاربران این وب‌سایت قرار خواهد گرفت. این در حالی است كه پیش از این دسترسی به این نسخ برای همه افراد امكان‌پذیر نبوده است.

او در مراسم افتتاحیه بیان كرد كه آنچه ما در این وب‌سایت داریم مجموعه‌ای از یك دنیای یكپارچه است نه دنیایی كه به كشور‌ها و فرهنگ‌ها تقسیم شده است.

مجموع آثار ارائه شده در این وب‌سایت چون از طریق مؤسسات، موزه‌ها و دانشگاه‌ها ارائه شده است و با صلاحدید آنها می‌باشد از جهت حقوقی و مسئله كپی‌رایت مشكلی ندارد. حتی مسئولان این وب‌سایت به كاربران خود این اطمینان را می‌دهند كه اطلاعات شخصی كه در فرم ثبت می‌شود، محافظت خواهد شد.

چنانچه در بالا ذكر شد هنگام ورود به این وب‌سایت با نقشه كل جهان روبرو می‌شوید كه به مناطق مختلفی تقسیم شده است آثار كشور ما ایران در دو منطقه قرار گرفته، یكی منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی كه تا هم اكنون دارای 215 اثر است و دیگری، آسیای مركزی و جنوبی كه دارای 70 اثر است.به جرأت می‌توان گفت بعد از دیدن زیر مجموعه هر یك از این دو منطقه در می‌یابید كه بیشتر این آثار متعلق به تاریخ ایران و هنرمندان ایرانی است كه از طریق مؤسسات و موزه‌های كشور‌های دیگر این مناطق كه همكاری گسترده‌ای با این كتابخانه دارند ارسال شده است.

آثاری بس ارزشمند از خطاطان و نقاشان ایرانی جلوه‌ای زیبا به این مجموعه داده است و جای شگفتی است كه‌ ایرانیان تاكنون از دیدن چنین آثاری محروم بوده‌اند و چه سرافرازی و سربلندی غرورآفرینی كه ایرانیان در روزگار گذشته چنین تأثیرگذار و بلندآوازه بوده‌اند. هر یك آثار ایرانی همراه با توضیحی جامع و كامل به نمایش گذاشته می‌شود، برای دیدن آثاری از ایران می‌توان از این آدرس استفاده كرد.

http://www.wdl. org/en/search/ gallery?ql= eng&l=Persian


برخلاف كتابخانه‌های فیزیكی برای این كتابخانه‌ دو مقوله زمان و مكان مفهومی ندارد در این كتابخانه آثاری به نمایش در آمده است كه امكان استفاده از آنها برای علاقه‌مندان در محیطی غیر از شبكه جهانی اینترنت بطور حتم ناممكن یا غیر ممكن بوده است.

امروزه تغییرات و تحولات همه جانبه‌ای كه در كسب اطلاعات ایجاد شده است، نه تنها مرز‌ها را از بین برده بلكه ملت‌ها و فرهنگ‌ها را همپارچه كرده است در واقع شبكه ‌اینترنت دسترسی و انتقال اطلاعات را مفهومی دیگر بخشیده است اگر روزگاری اطلاع داشتن از واقعه‌ای در سوی دیگر دنیا غیر ممكن بود امروزه به امری عادی مبدل شده است.

این وب‌سایت امكانات ویژه‌ای را برای افرادی كه ناتوانی جسمانی دارند ولی علاقه‌مند به استفاده از این وب‌سایت هستند پیش‌بینی كرده است. این دسته از افراد از طریق تماس با این وب‌سایت می‌توانند از امكانات ویژه‌ای كه به این منظور تعبیه شده است استفاده كنند.