نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

فیتالیتی به روش نسل هفتم

بررسی نسخه جدید بازی مورتال كامبتتعداد بازدیدکنندگان 3829 بازدید نسخه چاپی

احمد محمد حسینی
تاریخچه خشونت
بازی‌های سری مورتال كامبت از دوران قدیم پایه‌گذاران خشونت در دنیای بازی‌های كامپیوتری بودند، در دوران اوج كنسول‌های 16 بیتی بود كه بیماری عجیبی در میان جماعت گیمر رواج پیدا كرده بود! خوب به خاطر دارم كه آن دوران بعضی از بچه‌ها صبح با چشمانی قرمز به مدرسه می‌آمدند و در تمام طول روز به مرور مطالبی به صورت زیر لب می‌پرداختند.

اگر از یكی از آنها سؤال می‌كردیم كه جریان از چه قرار است تنها یك جواب برای گفتن داشت: «دیشب داشتم كومبات (تلفظ به اشتباه رایج آن زمان از بازی‌های كامبت) بازی می‌كردم» و مسلماً تمام آن كلمات مرور شده رمز فیتالیتی‌های بازی بودند.

در آن دوران بدون آن كه بدانم رده‌بندی سنی در بازی‌های كامپیوتری چه نقشی دارد یا اینكه بازی كردن بازی‌های سنی مجاز برای سنین بالاتر چه تأثیرات مخربی بر روی روح من خواهد گذاشت، به دنیای پر خشونت مورتال كامبت پای گذاشتم و آنقدر فیتالیتی زدم كه دیگر دنیا را به شكل خشونت‌باری به عنوان ابزاری برای نابود كردن دشمنانم می‌دیدم، دشمنانی كه حتی جرمشان هم معلوم نبود ولی هر چه بود آن بازی انقلابی در سبك مبارزه ایجاد نمود كه تا به امروز تأثیرگذاری خود را حفظ كرده است.

نسخه جدید این عنوان تنها با نام مورتال كامبت ارائه شده است تا خاطرات ویژه یك نسل را زنده كند آن هم خشن‌تر از همیشه!

بازگشت نه چندان شاد دوستان

نسخه جدید بازی از نظر تعداد كاراكتر واقعاً چیزی كم ندارد، در نسخه پی‌اس 3 (نسخه‌ای كه نقد بر اساس بازی با آن نوشته شده است) 28 كاراكتر قابل بازی و 3 غول غیر قابل بازی حضور داشتند كه مجموعه‌ای بسیار كامل از كاراكتر‌های سری مورتال كامبت محسوب می‌شود ولی در این میان شاید بتوان مطرح‌ترین كاراكتر بازی را كسی دانست كه تا به حال در این سری حضور نداشت: كریتوس!

بله اشتباه نكرده‌اید همان كریتوس بی‌اعصاب سری God of war در این بازی نیز سرك كشیده است، گویا قتل عام تمامی اسطوره‌های یونان برای جناب شبه‌اسپارتا كافی نبوده است و این بار قصد جان مبارزان سری كامبت را كرده است، البته باید دو نكته را در نظر گرفت: اول اینكه كریتوس به صورت اختصاصی و تنها بر روی كنسول پی‌اس 3 قابل بازی خواهد بود و دیگر آنكه سایر كاراكتر‌های سری مورتال كامبت اگر سابقه خشونت‌بارتری از كریتوس نداشته باشند حداقل به اندازه او خشونت خود را به اثبات رسانده‌اند.

شاهد این ادعا نیز رده‌بندی خشن‌ترین بازی‌های مبارزه‌ای بود كه چند سال پیش اعلام شد و در صدر جدول نام مورتال كامبت 4 خودنمایی می‌كرد. بازی تعداد بسیار زیادی فیتالیتی در اختیار شما قرار می‌دهد كه البته زدن آنها چندان ساده نیست ولی حركات قابل اجرا با این فیتالیتی‌ها بدون شك از خشونت‌بارترین لحظات عمر شما خواهد بود، این خشونت تا حدی بالا بود كه به عقیده من حتی افراد بالای 18 سال نیز می‌توانند تحت عوارض جانبی منفی آن قرار گیرند.

Finish him
بازی شامل 16 مرحله اصلی می‌باشد كه در ابتدای كار تنها تعداد محدودی كاراكتر آزاد برای انتخاب خواهید داشت، و می‌بایست كاراكتر خود را در میان این 16 مرحله به سلامت رد كرده و بازی را به پایان ببرید.

در طول مراحل حدود 25 پس‌زمینه مبارزه وجود دارد كه هر یك دارای جزئیات و شرایط خاص خود می‌باشند و بسیاری از آنها نیز به شدت نوستالژیك و خاطره‌انگیز هستند. وقتی برای نخستین بار با یك كاراكتر به مراحل پایانی رسیدم و نام شائو خان را به عنوان رقیب مرحله بعد در صفحه دیدم، بطور ناخودآگاه وحشت قدیمی باخت به سراغم آمد زیرا همیشه قبل از حرفه‌ای شدن در بازی بار‌ها و بار‌ها از شائو خان شكست‌های فجیعی می‌خوردم ولی ظاهراً گذشت زمان اثر خود را بر روی این پیرمرد گذاشته بود، شائو خان تنها شبحی از ابهت گذشته خود بود و به هیچ عنوان چالش ویژه‌ای برای شما ایجاد نمی‌كرد كه با توجه به این نكته كه شائو خان از كاراكتر‌های غیر قابل بازی به حساب می‌آید، ناامیدی عجیبی برای من به وجود آورد ولی بجز شائو خان سایر كاراكتر‌ها همانی بودند كه انتظار داشتم، ساب زیرو هنوز سریع و سرد بود، جكس زمین و زمان را بر سرت خراب می‌كرد، جانی كیج در مبارزات نزدیك شكست‌ناپذیر بود، هر آن ممكن بود تمام خط جانت توسط رپتایل خالی شود و ....
ولی در پایان هر مبارزه كلمه‌ای ویژه بر روی صفحه نقش می‌بست و صدایی خشن به من یادآوری می‌كرد كه وقت تسفیه حساب با كاراكتر بخت برگشته شكست خورده است.

خشونت زیبا
بازی از نظر گرافیكی واقعاً در سطح بالایی قرار دارد و جزئیات در رفتار كاراكتر‌ها بیداد می‌كند، به جرأت می‌توان گفت كه اوج شاهكار سازندگان در همین قسمت نهفته است، برای مثال افكت‌های حاصل از فنون یخی ساب زیرو، همانند قبل بودند ولی با ساختار گرافیكی خیره‌كننده‌ای دوباره‌سازی شده بودند، به عبارت دیگر سازندگان بازی به جای صرف كردن وقت خود برای ایجاد افكت‌های كاملاً جدید، انرژی خود را برای بازسازی مناسب و بهینه‌سازی افكت‌های نوستالژیك سری گذاشته‌اند كه حاصل كار واقعاً بی‌نظیر بوده است و خشونتی زیبا برای بازیكنان به ارمغان آورده است.

درباره صداگذاری نیز می‌توان نمره مناسبی به بازی داد زیرا افكت‌های صوتی و صداگذاری كاراكتر‌ها بسیار زیبا و متناسب با محیط بازی صورت گرفته است. این بازی با بازسازی عناصر موفق سری، درس نامناسبی برای سایر بازی‌سازان بود كه تلاش بی‌امانی برای تغییر ساختار و محتوای بازی‌های موفق خود دارند، به نحوی كه می‌توان این برداشت را از سازندگان داشت كه نه بازی‌های قبلی را بازسازی كرده‌اند و نه بازی كاملاً جدیدی خلق كرده‌اند و این یعنی ظرافت حركت بر لبه تیغ، ظرافتی كه در اوج خشونت به معرض نمایش و عرصه تصویر كشیده شده است.

در پایان می‌توان معایب اصلی بازی را خشونت بیش از حد، آسان بودن شائو خان و مینی‌گیم‌های بی‌ربط به بازی دانست، البته در شبكه اینترنت به موارد بسیاری از گزارش كند بودن بازی در وضعیت آنلاین برخوردم كه به علت عدم امكان تست برای خودم از اظهار نظر در این باره خودداری می‌كنم.

در ضمن دو نكته مهم نیز وجود دارند كه می‌بایست یادآور شوم اول اینكه كمپانی سازنده دلیلی برای لغو كاراكتر انحصاری برای كنسول Xbox 360 ارائه نكرد و موجب ناامیدی نصبی طرفداران این كنسول شد و دوم اینكه بازی مورتال كامبت جدید به هیچ عنوان مناسب حال مخاطبین زیر 18 سال نیست و حتی نگاه كردن به آن نیز می‌تواند تأثیر مخربی بر روحیه لطیف این عزیزان بگذارد. (امیدوارم عزیزان خواننده با ایمیل‌‌های خود من را در راه نوشتن نقد‌هایی مناسب‌تر یاری سازند)