نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

قانونی یا غیرقانونی؟
مسئله این استتعداد بازدیدکنندگان 2927 بازدید نسخه چاپی

اكثر ما آدم‌ها سعی می‌كنیم كه شهروند خوبی باشیم. حدود و قوانین را رعایت كنیم و حق كسی را پایمال نكنیم. ولی واقعیت این است كه دنیای مجازی خیلی اغواگر است و خیلی راحت كاربران را به راه‌های خطا و زیر پا گذاشتن این اصول می‌كشاند. اما دنیای مجازی اینترنت هم برای خودش قوانینی دارد كه تبعاً تخلف از آنها، جُرم محسوب می‌شود.

پس بهتر آن است كه همه ما نیز این قوانین را بشناسیم و رعایت كنیم. در مقاله‌ای كه در پی می‌آید، سعی می‌كنیم به چند مورد از این قوانین و نظارت‌هایی كه در دنیای اینترنت و برای كاربران آن جریان دارد، اشاره كنیم. گرچه قوانین كپی‌رایت و مانند آن متأسفانه هنوز در كشور ما به طور كامل رعایت و اعمال نمی‌شود اما دانستن این قوانین برای هر یك از ما كه در حال یا آینده می‌خواهیم مطابق عرف و قانون عمل كنیم و از سوی دیگر به حقوق سایبر خود نیز واقف باشیم،‌خالی از فایده نمی‌تواند باشد.

سرزمین غنایم و جرایم
دنیای مجازی اینترنت مانند سرزمین پهناوری است كه فرصت‌های بسیاری برای انواع جست‌وجو و فعالیت در اختیار همه كاربران خود قرار می‌دهد. در میان این همه اطلاعات و امكانات نامحدودی كه مقابل ماست، خیلی سخت است كه اراده و تلاش كنیم تا خودمان را از همه این دردسرها و وسوسه‌هایی كه برای انجام انواع كارهای غیر قانونی در مقابل ما وجود دارد، دور نگه داریم. حالا هم كه قوانینی آمده و نظارت جدی انجام می‌شود، خیلی سخت می‌توان خود را از چشم این دیوارهای حفاظتی دور نگه داشت.

جرایم و فعالیت‌هایی مثل كپی غیر مجاز فیلم‌ها و نرم‌افزارها به وضوح بر خلاف قوانین هستند و همه می‌دانیم كه جرم اصلی آنها نقض حقوق كپی‌رایت و امتیاز انحصاری صاحب طرح و ایده است.
به تدرج كه بُعد اقتصادی دنیای دیجیتال رشد كرد و تجارت مجازی هم گسترش یافت، دولت‌های جهان‌اولی دقت بیشتری روی این مسئله كردند و سعی كردند نظارت بیشتری بر اجرای قوانین داشته باشند.

آنها از طریق مراكز خدمات اینترنت و سرویس‌های آنلاینی كه به شهروندان و كاربران خود ارائه می‌دادند به تبادل غیر قانونی انواع فایل‌ها و هر نوع نقض حقوق كپی‌رایت كه در فضای اینترنت می‌شد، مسلط شده و هر عمل غیر قانونی را ردیابی و متوقف می‌كردند. به عبارتی، این مراكز خدمات و سرویس‌های اینترنتی، نقش پاسبان یا كلانتر را داشتند.

حالا این سازمان‌ها قصد دارند تا با حساب و كتاب‌های فنی‌تر و حرفه‌ای‌تر، رد خلافكاران و متجاوزان در فضای اینترنت را هم بگیرند و فعالیت‌های آنها را، مثلاً با ممنوع كردن امكان دسترسی آنان به بعضی سایت‌ها و یا با قطع كردن دسترسی همه آنها به اینترنت، متوقف كنند.

این در مورد حرفه‌ای‌ها بود؛ اما همیشه هم لازم نیست تا یك خلافكار حرفه‌ای باشید تا قوانین دنیای مجازی را به نفع خودتان نادیده بگیرید. با بررسی فعالیت‌های كاربران در اینترنت، پی می‌بریم كه شكستن این قوانین تا چه حد وسوسه كننده و آسان است. ضمن اینكه كسی هم نمی‌تواند ادعا كند كه در چنین موقعیتی، ندانسته یا ناخواسته كاری را انجام داده و حق دیگران را پایمال كرده است.

برای اینكه قضیه روشن‌تر شود، نگاه عمیق‌تری می‌اندازیم به باید‌ها و نباید‌هایی كه در دنیای اینترنت وجود دارند و در میان كشورهایی كه تحت قانون كپی‌رایت هستند، اجرا می‌شوند. سعی كرده‌ایم این فعالیت‌ها را در سه دسته كلی «غیرقانونی»،‌ «قانونی» و «بسته به شرایط» تقسیم‌بندی كنیم. در هر مورد نیز سعی می‌كنیم به مجازاتی كه طبق قوانین بین‌المللی (در صورت وجود) در نظر گرفته شده، اشاره‌ای داشته باشیم.

حوزه حریم شخصی
سوء استفاده از یك شبكه مجازی خصوصی (VPN) «غیر قانونی»
اكثر این شبكه‌های مجازی خصوصی مربوط به فعالیت‌های تجاری هستند. در این بین، بعضی از شبكه‌های بی‌سیم، ابزار و تجهیزات امنیتی و حفاظتی قوی‌ای ندارند (مثلاً سیستم دیوار آتشین (firewall) آنها خیلی ضعیف كار می‌كند.) این باعث می‌شود همه خیلی راحت به این سایت‌ها و محتوای آنها دسترسی داشته باشند.

در این گونه موارد اگر معلوم شود كه پای یك هكر یا متجاوز اینترنتی در میان بوده و او را پیدا كنند، محكوم می‌شود و معمولاً باید جریمه نقدی پرداخت كند. مقدار جریمه‌ای كه او بابت این نقض قانون می‌پردازد، بسته به این است كه اطلاعات شبكه‌ای كه وی به آنها دسترسی پیدا كرده و در اختیار گرفته تا چه حد محرمانه و ارزشمند بوده و با این اطلاعات چه كار كرده و چه طور از آنها به نفع خودش استفاده كرده است.

دسترسی به جزئیات اطلاعات حساب كاربری دیگران در شبكه‌های اجتماعی «غیر قانونی»
تحقیقات اخیری كه درباره این موضوع و امنیت شبكه انجام شده نشان می‌دهد كه 40 درصد نوجوانان انگلیسی بدون اطلاع صاحبان حساب‌ها وارد پروفایل شخصی آنها در شبكه‌های اجتماعی رایج شده‌اند. در تحقیق دیگری هم اعلام شد كه 21 درصد مردم در وب‌سایت‌های اجتماعی مثل فیس‌بوك و BEBO و MYSPACE گرفتار هكرهایی شده بودند كه قصد داشتند به قسمت حساب و اطلاعات شخصی آنها وارد شوند.

هك كردن (به معنای دسترسی غیر مجاز به اطلاعات یك سیستم كامپیوتری) از مواردی است كه جرم آن تحت عنوان سوء استفاده‌های كامپیوتری 1990 شناخته می‌شود. نكته مهم و كلیدی این است كه آیا شما اجازه استفاده از اطلاعات آن سیستم كامپیوتری را دارید یا نه.

اگر شخص یا سازمان از شما خواسته بود كه از طرف سازمان یا به نمایندگی از او وارد سیستم شوید، عمل شما غیر قانونی نیست. اما اگر اجازه نداشته باشید، غیر قانونی خواهد بود و مجرم شناخته می‌شوید. پیشنهاد می‌‌شود برای اینكه اطلاعات حساب خودتان را از چنین اتفاقاتی ایمن نگه دارید، رمز عبورهایی بگذارید كه به آسانی قابل حدس زدن نباشد و به طور دایم نرم‌افزار آنتی‌ویروس خود را به روز كنید.

نوشتن نظرهای توهین آمیز و ناراحت كننده «بستگی دارد»
در كشورهای غربی برای مواردی مثل نوشتن و نمایش جملات و عبارت‌های توهین‌آمیز كه به نام و آبروی فرد یا شركتی خدشه وارد می‌كند، قوانین سفت و سختی وجود دارد. پیش از این، عموماً مدعیان، از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و محتوای چیزهایی كه آنها چاپ می‌كردند شكایت می‌كردند و تقاضای پیگیری قانونی داشتند تا از نام و آبروی خویش دفاع كنند.

از منظر قوانین بین‌المللی، در مورد شبكه‌های اینترنتی، هرگونه بیان زشت و ناراحت كننده و تهمتی كه به صورت نظر (كامنت) در هر فوروم، وبلاگ یا وب‌سایتی نوشته و نمایش داده شود، توهین تلقی می‌شود و نویسنده آن متن، صاحب و گرداننده آن سایت یا وبلاگ و حتی مركزی كه خدمات اینترنت را به آنها ارائه داده است، ردیابی و شناسایی می‌شوند.

پیش از نوشتن و ارسال هر متنی كه در دید عُموم قرار می‌گیرد به محتوای چیزی كه می‌نویسید دقت كنید. حواس‌تان باشد اگر چیزی بنویسید كه حالتی از اظهار تنفر، مسخره كردن یا توهین و تحقیر را از جانب شما برای دیگری داشته باشد یا باعث بدنامی دیگری شود،

مطمئن باشید كه خیلی زود در دادگاه باید جوابگو باشید كه معمولاً هم برای شخص خطاكار خیلی گران تمام می‌شود. یا باید ثابت كنید كه آنچه را كه نوشته بودید حقیقت دارد و به خوشی از دادگاه بیرون بیایید. یا در غیر این صورت باید در عوض خسارتی كه وارد كرده‌اید مبلغ زیادی به شاكی بپردازید. در نگارش خود باید حد انصاف و اعتدال را رعایت كنید؛ صادقانه بنویسید.

البته می‌توانید به عنوان «نظر آزاد (free comment)» صادقانه نظرات خودتان را بگذارید و مثلاً از خدمات‌رسانی یك شركت گله كنید یا از افراد مشهور و چهره‌های روز انتقادهای درستی داشته باشید. یكی از مزایایی كه دنیای مجازی نسبت به جاهایی مثل روزنامه‌ها دارد، این است كه محتوای آن برای مدت زیادی باقی نمی‌ماند.

اخبار خیلی سریع به‌روز می‌شود و نظرهای قدیمی در لیست، پایین می‌روند و دور از دید قرار می‌گیرند. اگر شما یك وبلاگ دارید، یا یك وب‌سایت یا فوروم را اداره می‌كنید، و نظرهای توهین آمیزی در صفحه شما نمایش داده شوند، باید خیلی زود این قبیل موضوعات را  پیگیری كنید و جلوی آنها را بگیرید.

ویرایش و تغییر محتوای ویكی پدیا «بستگی دارد»
ویكی پدیا یك فرهنگنامه آزاد آنلاین است كه اطلاعات آن قابل ویرایش می‌باشد. هر كس كه به اینترنت دسترسی دارد، می‌تواند محتوای صفحات این سایت را ویرایش كند و تغییر دهد. اگرچه سایت و گردانندگان آن می‌خواستند كه این یك روند سازنده باشد كه به گسترش و غنای محتوای این سایت مرجع كمك كند ولی در این میان عده‌ای هم همواره هستند كه سوء استفاده می‌كنند و از روی تعصب یا دشمنی خرابكاری‌هایی در محتوای مطالب انجام می‌دهند، آنها را دستكاری می‌كنند و اطلاعات غلط می‌دهند.

این تارنما در مقابل چنین رفتارهایی بسیار آسیب‌پذیر است و برای اینكه این موارد كمتر اتفاق بیفتد و كلاً از بین برود، مسئولان سایت اخطار داده‌اند كه اگر كسی به قصد خرابكاری یا سوء استفاده محتوایی را ویرایش كند یا تغییر بدهد، بر اساس سیاست انحصاری سایت، كاربران را از روی آدرس IP كه وارد كرده‌اند، شناسایی و آنها را پیدا می‌كنند.

حتی اخیراً مقامات ارشد قضایی انگلیس به مسئولان این سایت دستور داده‌اند كه آدرس IP فردی را فاش كند كه گویا نامه‌های اخاذی می‌فرستاده و اطلاعات اشتباهی روی صفحه‌های ویكی پدیا می‌گذاشته و باعث گمراهی كاربران می‌شده است. با این حال كه مركز ویكی پدیا خارج از انگلستان است، اما انگلیسی‌ها گفته‌اند كه این سایت تحت لوای قوانین حقوقی آن كشور است و بر اساس آنها عمل می‌كند. این یعنی هیچ‌كس نمی‌تواند اطلاعات اشتباهی را بنویسد و با خیال راحت فرار كند. بدون شك او را شناسایی و پیدا خواهند كرد.

استفاده از تصویر و عكس اشخاص در محیط  آنلاین «قانونی»
واقعیت این است كه در حوزه بین‌الملل برای استفاده از عكس اشخاص حتماً لازم نیست از آنها اجازه بگیرید. اما مواظب باشید كه چه طور و كجا از عكس استفاده می‌كنید (مثلاً اگر آنها را در فیس‌بوك و flickr پخش می‌كنید). چون این مورد هم تحت قوانین كپی‌رایت محافظت می‌شود كه مهم‌ترین آن حفظ امنیت كودكان است.

 بسیاری از افراد نگران هستند كه غریبه‌ای به حریم خصوصی‌شان تجاوز كند. اگرچه هر كشوری برای حریم خصوصی افراد، قوانین جداگانه‌ای برای خود دارد، اما طبق قانون اساسی، اغلب آنها حق دارند كه حریم خصوصی زندگی شخصی‌شان حفظ شود. قوانین دیگری هم هست كه بر محرمانه ماندن این اطلاعات نظارت می‌كند.

مثلاً سازمان دولتی ICO در سال 1998 به شركت گوگل دستور داد در تصاویری كه از خیابان‌ها و مراكز عمومی، برای تبلیغات یا هر چیز دیگری، روی شبكه به نمایش می‌گذارد، باید تصویر صورت اشخاص و بچه‌ها محو شود. در واقع، اینكه در خیابان از كسی عكس بگیرید اصلاً غیر قانونی نیست، اما زمانی كه آن را روی شبكه اینترنت می‌گذارید امكان دارد كه این آدم‌ها شناسایی شوند؛ پس موضوع به بخش حفاظت اطلاعات و حریم شخصی افراد مربوط می‌شود (كه البته كار اصلی این بخش هم حفظ و پیگیری اطلاعات شخصی و نمایش آلبوم‌های آنلاین نیست.)

حوزه حقوق نشر و مالكیت
استفاده از محتوای اطلاعاتی شخصی دیگر «بستگی دارد»
طبق یك سری قوانین حقوقی بین‌المللی كه در سال  1988 برای شركت‌های انحصاری و اشخاص وضع شد، كلیه زمان، مهارت و استعداد تولیدكنندگان یك محصول یا صاحبان طرح خلاقانه و نو، در حوزه موسیقی یا آثار و فعالیت‌های ادبی (كه شامل فعالیت‌های ادبی در حوزه نرم‌افزارها هم می‌شود)، اجراها و نمایش‌ها، ضبط صدا، فیلم و رسانه، تحت قوانین كپی‌رایت قرار می‌گیرند و اگر اشخاص دیگری بدون اجازه خالق یا صاحب اثر یا كسی كه حق كپی‌رایت اثر را دارد، كار او را تكثیر یا از آن به نفع خودشان استفاده كنند، بر خلاف قانون كپی‌رایت عمل كرده‌اند و مجرم شناخته می‌شوند.

عبارت‌هایی مثل «استفاده منصفانه» (fair use) و «معامله منصفانه» (fair dealing) برای مواردی مانند نقدها، نظرسنجی‌ها، گزارش اخبار و تحقیقات و همچنین جزئیات ضمنی‌ای مثل موسیقی پیش‌زمینه یا پوستر پیش‌زمینه، به كار می‌رود و قانون كپی‌رایت شامل اینها نمی‌شود. فقط هم در صورتی اثری شامل كپی‌رایت نمی‌شود كه از مرگ خالقش هفتاد سال گذشته باشد.

در این صورت همه می‌توانند از آن استفاده كنند. كپی‌رایت قانونی برای محافظت آثار و خالق اصلی آنهاست و فقط تحت شرایطی كه تعیین شده، به دیگران اجازه می‌دهد تا آنها هم از این اثر استفاده كنند. برای همین هم به شما توصیه می‌كنیم كه همیشه تمام بندهای قانون را بخوانید تا بی‌اطلاع نمانید و سعی كنید همه آنها را رعایت كنید.

تكثیر و انتشار عكس‌هایی كه در وب‌سایت‌های دیگر وجود دارد «غیر قانونی»
هر عكسی كه می‌گیرید تحت قانون كپی‌رایت است و شما هستید كه تصمیم می‌گیرید با عكستان چه كار كنید و چه طور از آن استفاده كنید. اما برای استفاده از عكس‌هایی كه از وب‌سایت‌های دیگر برمی‌دارید باید از صاحب سایت اجازه بگیرید. احتمالاً باید مبلغی هم به او بپردازید.

قانون بین‌المللی كپی‌رایت بندها و قوانین زیادی برای همین حق انتشار عكس‌ها دارد. اگر اطلاعات صاحب عكس و محتوای چیزهایی كه در تصویر آمده خیلی شخصی و جزئی نباشد، باید با مدیر سایت تماس بگیرید و اجازه بگیرید تا بتوانید از عكس استفاده كنید. سایت‌های بزرگ و معتبر معمولاً بخش جداگانه‌ای برای رسیدگی به این درخواست‌ها دارند كه می‌توانید به آنها ایمیل بزنید و بگویید كه می‌خواهید عكس‌هایی كه روی صفحه‌شان هست را در وبلاگ یا وب‌سایت خودتان بگذارید. معمولاً آنها هزینه‌ای هم از شما می‌گیرند.

حتی اگر از عكس برای مقاصد تبلیغاتی استفاده نكنید، باز هم باید قانون كپی‌رایت را رعایت كنید و این مراحل را طی كنید. در غیر این صورت، شناسایی‌تان می‌كنند و به سبب كاری كه كردید و نادیده گرفتن قانون كپی‌رایت، جریمه می‌شوید. مثلاً سایتی هست كه عكس‌هایی برای استفاده در موبایل و ایمیل‌ها طراحی كرده كه قیمت آنها از 5 دلار شروع می‌شود. این سایت بخشی هم تحت عنوان PicScout دارد كه نظارت می‌كند كه هیچ سایت یا وبلاگ یا جای دیگری در اینترنت به نحو غیرقانونی از عكس‌های این سایت استفاده نكند.

گذاشتن موزیك ویدیوها در YouTube «غیر قانونی»
سایت‌هایی مثل YouTube وجود دارند كه سرویس‌های تبادل فایل‌های ویدیویی رایگان دارند. همه می‌توانند فایل‌های ویدیویی و آهنگ‌های تصویری را روی این گونه سایت‌ها بگذارند یا آزادانه آنها را روی سیستم خودشان دانلود كنند.
اما موارد زیادی پیش آمده كه كاربران فایل‌های موسیقی یا فیلم‌ها را بدون اطلاع یا اجازه صاحبان آنها، روی سایت می‌گذارند كه معمولاً این عمل مشكل‌ساز می‌شود. مسئولان كپی‌رایت برای رسیدگی به چنین مواردی، مسئول سایت را بازخواست می‌كنند نه كاربران را. و اكثر سایت‌ها وقتی یك اخطار قانونی درباره فایلی كه روی سایت‌شان گذاشته شده، بگیرند، ترجیح می‌دهند سریع آن فایل را پاك كنند.

 آنهایی كه شكایت می‌كنند، حرفشان این است كه تقصیر این سایت‌هاست كه واسطه شده‌اند و هر كسی می‌تواند فایل‌های آنها را بدون اطلاع و اجازه روی اینترنت بگذارد. در چند مورد هم، سایت سعی كرده با سایت‌ها و شركت‌های دیگر توافقاتی انجام دهد تا از تعداد شكایت‌ها كم شود.

مثلاً یوتیوب با شركت Universal Music Group توافق كرده است كه كاربران، فایل‌های ویدیویی از این شركت را روی سایت YouTube بگذارند و دیگران هم آنها را ببینند یا دانلود كنند. این سایت، بخش‌هایی از قانون كپی‌رایت را هم روی صفحه خود گذاشته و توضیح داده كه چه چیزهایی كه باید رعایت شوند و اخطار داده است كه اگر تعداد دفعاتی كه یك كاربر، قانون كپی‌رایت را نادیده می‌گیرد، تكرار شود، حساب و امتیازش در سایت باطل می‌شود و ممكن هم هست كه مسئولان كپی‌رایت رد او را بگیرند و ادعای خسارت مالی كنند.

در هر حال برای اینكه از این همه مشكل و دردسر دور بمانید تا حد ممكن سعی كنید فقط از فایل‌های خودتان استفاده كنید و كاری به فایل‌های دیگران نداشته باشید تا مسئولیت همه چیز به عهده خودتان باشد و هر جور خواستید از آنها استفاده كنید؛ بدون اینكه نیاز باشد به كسی جواب پس بدهید یا از پیامدهای قانونی‌اش بترسید.

گذاشتن یك قطعه موسیقی روی ویدیویی كه خودتان ساخته‌اید «بستگی دارد»
اگر در متن یك فایل ویدیویی كه خودتان ساخته‌اید از فایل موسیقی دیگران استفاده كنید، این كار هم ممكن است مشكل‌ساز شود.

مثلاً قصد دارید از یك مراسم عروسی یك فایل ویدیویی درست كنید و برای زیبایی بیشتر، یك آهنگ معروف را روی آن مونتاژ می‌كنید و آن را روی YouTube می‌گذارید؛ در این صورت احتمال دارد به خاطر استفاده شخصی‌ای كه از آن فایل موسیقی و آهنگ داشته‌اید، متهم به نقض قانون كپی‌رایت شوید.

نكته جالب توجه آن است كه اگر مثلاً در حین فیلمبرداری‌تان آن آهنگ در صحنه پخش می‌شده و روی فیلمی كه گرفتید هم ضبط شده، هیچ اشكالی ندارد و شما هیچ قانونی را نقض نكرده‌اید. در چنین مواردی بیشتر توجه می‌كنند كه استفاده‌ای كه از فایل دیگری داشته‌اید تا چه حد مهم و گسترده بوده است. برای كاهش چنین مواردی از شكایت‌ها، سایت YouTube كتابخانه ویژه و بزرگی از آهنگ‌ها را در اختیار كاربران گذاشته كه آنان می‌توانند برای فایل‌های ویدیویی‌شان از آنها استفاده كنند و مطمئن هم باشند كه هیچ مشكلی پیش نخواهد آمد.

استفاده از قطعه‌آهنگ برای زنگ موبایل  «غیر قانونی»
گاهی اوقات كاربران از آهنگ‌های معروف به عنوان زنگ موبایل‌شان استفاده می‌كنند. این از جمله مواردی است كه می‌تواند مشكل‌ساز شود. حتی اگر مدیوم آهنگ را با برنامه كمی تغییر بدهید و به جای متن شعر هم چیز دیگری بگذارید ولی چیزی شبیه آهنگ قبلی باشد، باز هم یك كپی از كار اصلی محسوب می‌شود. در این صورت اگر آهنگ را بدون اجازه برداشته باشید، جرم محسوب می‌شود و باید جریمه پرداخت كنید.

در صنعت موسیقی حتی اگر این كار به فروش آلبوم‌ها هم صدمه نزند و شما به طور قانونی آلبوم آهنگ را خریده یا آن را دانلود كرده باشید و فقط روی موبایل خودتان استفاده كنید، باز هم صاحبان كپی‌رایت حساسیت و نظارت سختی روی این موضوع دارند و جریمه‌هایی سنگین بابت آن می‌گیرند.

ضبط رادیوی سراسری از وِب «غیر قانونی»
برخی برنامه‌ها و نرم‌افزارهای كامپیوتری به كاربران این امكان را می‌دهند كه فایل‌های تصویری را به فایل صوتی تبدیل كنند یا آهنگ‌ها را از متن فایل جدا كنند و غیره (و اصطلاحاً فایل‌ها را rip كنند)؛ كاری كه در مورد رادیوهای اینترنتی بسیار متداول و رایج است. اما در نظر داشته باشید كه این كار از نقطه‌نظر قانونی، غیر مجاز است.

كسانی كه در حوزه صنعت موسیقی هستند ادعا می‌كنند تعداد استفاده‌های غیر قانونی از موسیقی و آهنگ‌هایی كه از رادیوهای سراسری پخش می‌شود خیلی زیاد شده و برای همین قوانین و نظارت جدی‌تری روی این موضوع می‌شود. در اروپا هنوز هم ضبط از شبكه‌های رادیوی سراسری و share كردنِ (پخش كردن در فضای اینترنت و میان كاربران) فایل‌های صوتی كه دانلود می‌شود، غیر مجاز است. به همین مناسبت بود كه Radiotracker، سایتی كه اخبار رادیو را از اینترنت ضبط می‌كرد، كلاً غیر قانونی اعلام شد.

در پایان باید گفت «حقوق آنلاین»  مبحثی هست كه امروزه خیلی مورد توجه فعالان حوزه ضبط قرار گرفته است. مثلاً یك سایت اخبار انگلیسی ادعا می‌كند كه اصلاً مجاز نیست همه اخبار و برنامه‌های رادیویی این سایت را دانلود كرد؛ چون محتوای خاصی، مثلاً قطعه‌های آهنگ كاملی، در متن خود دارد كه از طرف بخش مدیریت حقوق دیجیتال محافظت می‌شود. به امید روزی كه این حقوق در كشور ما نیز بیشتر جدی گرفته شود و به نحو مناسب و مرضی‌الطرفینی در محیط آنلاین پیاده شود.