نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

آشنایی با معروف‏‌ترین ویكی‏‌های دنیای اینترنت

ویكی‏‌ها اینجا
ویكی‏‌ها اونجا
ویكی‏‌ها همه‌جا!تعداد بازدیدکنندگان 2998 بازدید نسخه چاپی

اغلب كاربران اینترنتی دنیای ویكی‌ها را با ویكی‌پدیا می‌شناسند. اما ویكی‌پدیا تنها یكی از وب‌سایت‌هایی است كه محتوایش بر اساس ساختار ویكی‌ تولید و مدیریت می‌شود. ویكی‌ها به صورت عام به وب‌سایت‌های اینترنتی گفته می‌شود كه مطالب آن به وسیله كاربران تولید و ویرایش شود. ویكی‌های زیادی با موضوعات مختلف در اینترنت فعال هستند كه برای آشنایی با حوزه گسترده‌ فعالیت آنها، به تعدادی از معروف‌ترین‌هایشان اشاره می‌كنم.


WikiPedia: ویكی‌ برای همه
www.wikipedia.org
ویكی‌پدیا، بزرگ‌ترین دانش‌نامه آنلاین و بزرگ‌ترین وب‌سایت مبتنی بر ساختار ویكی است. بیش از ۱۶ میلیون مقاله در ۲۷۲ زبان به وسیله كاربران اینترنتی در این وب‌سایت ایجاد شده است. نه تنها دسترسی به اطلاعات ویكی‌پدیا برای همه‌ رایگان است، بلكه كاربران اینترنتی می‌توانند حتی بدون ثبت‌نام اغلب مطالب ویكی‌پدیا را ویرایش و كامل كنند. ۱۶ میلیون مقاله ویكی‌پدیا بیش از ۹۰۰ میلیون بار توسط كاربران ویرایش شده‌اند تا به نسخه فعلی رسیده‌اند. ویكی‌پدیا ۲۴ میلیون كاربر ثبت‌نام كرده دارد كه از میان آنها حدود پنج هزار نفر به عنوان مدیران بخش‌ها و زبان‌های مختلف فعالیت می‌كنند و زمان بیشتری برای محافظت و به‌روزرسانی ویكی‌پدیا صرف می‌كنند.

AboutUs: ویكی برای وب‌مسترها
www.aboutus.org

 

ابوت.آس، یك دایركتوری برای دامنه‌های اینترنتی است كه ساختار آن بر مدل ویكی‌ استوار است. مانند سایر دایركتوری‌های مربوط به دامنه‌ها، در این وب‌سایت نیز به ازای هر دامنه اینترنتی یك صفحه اطلاعات مربوط به آن وجود دارد با این تفاوت كه در اینجا اجازه ویرایش این اطلاعات به كاربران داده می‌شود. بیش از ده میلیون صفحه شامل اطلاعات دامنه‌های اینترنتی در این وب‌سایت وجود دارد. در این وب‌سایت برای هر دامنه اینترنتی به طور اتوماتیك صفحه اولیه ایجاد می‌شود كه از اطلاعات صفحه «درباره ما» دامنه‌ها استخراج می‌شود؛ این اطلاعات اولیه با مشاركت كاربران اینترنتی كامل می‌شود.

WikiTravel: ویكی برای سفر
www.wikitravel.org
ویكی‌تراول، راهنمای آنلاینی برای سفر است. در ویكی‌تراول كاربران اینترنتی اطلاعات مربوط به سفر به شهرهای نقاط مختلف دنیا را تولید و ویرایش می‌كنند. آنچه ویكی‌تراول را از سایر وب‌سایت‌های راهنمای سفر متمایز می‌كند ساختار ویكی‌گونه آن است كه علاوه بر اطلاعات رسمی، امكان به اشتراك‌گذاری تجربیات غیر رسمی كاربران را نیز فراهم آورده است. ویكی‌تراول موفق شد در سال ۲۰۰۷ جایزه بهترین وب‌سایت سفر در وبی‌آوارد (Webby Award) را از آن خود كند.

Foodista: ویكی برای آشپزی
www.foodista.com
فودیستا، دانش‌نامه قابل ویرایش در حوزه غذا و آشپزخانه است. اطلاعات فودیستا هم به وسیله كاربران ثبت‌نامه شده در وب‌سایت و هم توسط كاربران ناشناس تولید و ویرایش می‌شود. ساختار فودیستا از تركیب مدل ویكی‌پیدا و آم.ام.دی.بی (IMDb) طراحی شده و در آن صفحاتی برای مواد غذایی و غذاهای مختلف وجود دارد. كاربران همچنین می‌توانند بخش دستور پخت غذاهای مختلف و تصاویر مربوط به آنها را در وب‌سایت ایجاد كنند.

IntelliPedia: ویكی برای جاسوس‌ها
www.intelink.govاینتلی‌پدیا سیستم آنلاینی برای گردآوری و به اشتراك‌گذاری اطلاعات دستگاه‌ اطلاعاتی ایالات متحده امریكاست. طبیعی است كه دسترسی به این وب‌سایت فقط برای عوامل اطلاعاتی ایالات متحده از طریق نام‌كاربری و كلمه عبور میسر است و از این‌رو دقیقاً نمی‌توان گفت در داخل آن چه می‏گذرد. آنچنان كه گفته می‌شود این وب‌سایت مبتنی بر ساختار ویكی‌هاست و عملكردی مشابه ویكی‌پدیا دارد كه عوامل بلندپایه جاسوسی و نظامی از آن برای تبادل و گردش اطلاعات محرمانه استفاده می‌كنند.

MyWikiBiz: ویكی برای محذوفان
www.mywikibiz.com
در ویكی‌پدیا تنها برای موضوعاتی مدخل ایجاد می‌شود كه از شهرت و اهمیت كافی برخوردار باشند. كافی بودن این شهرت و اهمیت از طریق توافق كاربران ویكی‌پدیا مشخص می‌شود كه به خصوص برای محصولات و شركت‌های تجاری، موضوع چالش‌برانگیزی است. وب‌سایت مای.ویكی.بیز بر مبنای همین چالش بنا شده است. در این وب‌سایت هر كاربر می‌تواند برای موضوعات و محصولات مربوط به خودش صفحه ایجاد كند. در این ویكی همه موضوعات دارای اهمیت و قابل توجه دانسته می‌شوند و هیچ موضوعی بی‌ارزش نیست.

WikiMapia: ویكی برای مسیریابی
www.wikimapia.org
ویكی‌مپیا، تركیبی از سرویس گوگل‌.مپ و ویكی است. چند سالی می‌شود كه سرویس گوگل.مپ نقشه تمام نقاط كره خاكی را با كیفیتی مناسب در اختیار كاربران اینترنتی قرار داده است. در گوگل.مپ تنها مكان‌ها و مسیر‌های رسمی و مهم روی نقشه مشخص شده است. ویكی‌مپیا، امكان ویرایش اطلاعات نقشه را برای كاربران فراهم كرده است. در ویكی‌مپیا كاربران می‌توانند نقاط مختلف نقشه، اعم از خیابان‌ها و مسیرهای فرعی، مكان‌های كمتر شناخته شده و غیر رسمی را روی نقشه اضافه كنند.

LostPedia: ویكی برای هواداران
lostpedia.wikia.com
لاست‌پدیا، ویكی درباره سریال تلویزیونی لاست است. این ویكی را هواداران این سریال راه‌اندازی كرده‌اند و اطلاعات گسترده‌ای درباره جنبه‌های مختلف این سریال در این ویكی قابل دسترس است. لاست‌پدیا یكی از ویكی‌هایی است كه در سرویس ویكیا راه‌اندازی شده‌اند. ویكیا وب‌سایت میزبانی ویكی‌هاست كه به كاربران اینترنتی امكان می‌دهد در مورد موضوعات مورد علاقه‌شان ویكی ایجاد كنند. در این وب‌سایت هزاران ویكی در موضوعات مختلف موسیقی، سینما، سرگرمی، ورزش و غیره ایجاد شده كه لاست‌پدیا تنها یكی از آنها است.

LyricWiki: ویكی برای موسیقی‌بازها
http://www.lyricwiki.orgلیریك‌ویكی، وب‌سایتی برای موسیقی‌بازهاست. در این وب‌سایت اطلاعات مربوط به ترانه‌ها، آلبوم‌ها و خوانندگان و گروه‌های موسیقی را كاربران اینترنتی تولید، دسته‌بندی و ویرایش می‌كنند. در این وب‌سایت علاوه بر اینكه متن ترانه‌های گروه‌ها و خوانندگان توسط كاربران وارد می‌شود، لینك به فایل‌های صوتی و تصویری مربوط به ترانه‌ها در وب‌سایت‌هایی مانند یوتیوب نیز اضافه می‌شود تا اطلاعات كامل‌تری گردآوری شده باشد. لیریك‌ویكی نیز در سرویس ویكیا میزبانی می‌شود.

WikiVersity: ویكی برای دانش‌پژوهشان
www.wikiversity.org

ویكی‌ورسیتی، مجموعه آنلاینی برای همه دانش‌آموزان و دانش‌پژوهشان در همه سطوح از دبستان تا دانشگاه است. منابع آموزشی و پژوهشی توسط خود كاربران اینترنتی در این وب‌سایت مشاركتی گردآوری می‌شود.
ویكی‌ورسیتی منبعی برای آموزش غیر رسمی در حوزه‌ها و موضوعات مختلف است كه محتوای آن به صورت دسته‌بندی شده و به رایگان در قالب دوره‌ها عرضه می‌شود. فرآیند آماده‌سازی و دسته‌بندی این ویكی نیز از جانب خود كاربران سطوح مختلف سایت انجام می‌شود.

UncycloPedia: ویكی برای هجوكردن
www.uncyclopedia.info
آنسی‌كلوپدیا كه به نادانشنامه هم ترجمه شده، نسخه تقلیدی و هجوآمیز (پارودی) دانش‌نامه ویكی‌پدیاست. آنسی‌كلوپدیا، بسیار به ویكی‌پدیا شبیه است، هم در شكل ظاهر صفحات و هم در ایجاد كردن موضوعات مشابه با ویكی‌پدیا و حتی در طراحی لوگوی وب‌سایت؛ تفاوت در محتوایی است كه برای هر مدخل نوشته شده است. كاربران آنسی‌كلوپدیا در این دانش‌نامه به تمسخر و هجو كردن همه چیز مشغول هستند و در این راه به هیچ چیز رحم نمی‌كنند! وب‌سایت در بیش از ۵۰ زبان از جمله فارسی دارای ده‌ها هزار مدخل است.

WikiLeaks: ویكی برای افشاگری
www.wikileaks.orgویكی‌لیكس، وب‌سایت بین‌المللی است كه دفتر آن در سوئد واقع شده است. در این ویكی اطلاعات حساس نشت پیدا كرده از دولت‌ها و سازمان‌ها با در نظر گرفتن حفظ هویت و امنیت منابع‌ منتشر می‌شود. ویكی‌لیكس به عنوان ابزاری روزنامه‌نگارانه در جهت گردش آزاد اطلاعات فعالیت می‌كند و مطالب آن برای برخی دولت‌ها و سازمان‌ها حساسیت‌زا بوده است. ویكی‌لیكس تنها چند كارمند ثابت و تمام وقت برای پشتیبانی دارد و همچون اغلب ویكی‌ها گردش آن از طریق فعالیت‌های داوطلبانه است.

WikiHow: ویكی‌ برای دستورالعمل
www.wikihow.com
ویكی‌هاو متشكل از مجموعه راهنماها و دستورالعمل‌هایی است كه نحوه انجام دادن كارهای مختلف را نشان می‌دهند. بالغ بر چندصدهزار راهنمای علمی برای انجام دادن كارهای مختلف توسط كاربران در این وب‌سایت نوشته و گردآوری شده است. این راهنماها هر موضوعی كه تصور كنید را در برمی‌گیرند. مثلاً از راهنمای سوار شدن اسب تا خریدن دوربین عكاسی با مدل و مشخصات خاص تا راهنمای در امان ماندن از صدای بوق‌های ووزیلا در این وب‌سایت وجود دارد.