نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

رگولاتور همیشه می‌تواند دستور توقف واگذاری سیم‌كارت بدهدتعداد بازدیدکنندگان 3163 بازدید نسخه چاپی

معاون رگولاتوری: به زودی در جلسه‌ای با مدیران اپراتور دوم، موضوع سقف واگذاری را به صورت رسمی به آنها گوشزد خواهیم كرد.

به گفته معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان رگولاتوری، در طرح تجاری شركت ایرانسل پیشنهاد واگذاری 15 میلیون و 800 هزار سیم‌كارت داده شده و شورای اقتصاد بر همین اساس اقدام به واگذاری پروانه به این اپراتور كرده است.

لطف‌الله سبوحی، معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: در پروانه‌ای كه به اپراتور دوم اعطا شده در برخی موارد اعداد و ارقام كاملا شفاف نیست اما در همان پروانه اختیاراتی برای قانونگذار دیده شده كه بر اساس آن مدیریت بازار و رقابت را كنترل می‌كند.

وی افزود: در پروانه اپراتور دوم اسناد پشتیبان از جمله مصوبه شورای اقتصاد دیده شده كه اجازه صدور پروانه را داده و در همان‌ جا هم اعداد و ارقام را مشخص كرده است.

به گفته سبوحی، رقم 15 میلیون و 800 هزار مشترك، رقمی است كه در طرح تجاری اپراتور دوم به رگولاتوری شورای اقتصاد پیشنهاد شده و مبنای سقف پروانه از نگاه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی همین موضوع است.

وی افزود: برای رفع ابهامات، به زودی جلسه‌ای با مدیران اپراتور دوم می‌گذاریم و به صورت رسمی این موضوع را به آنها گوشزد خواهیم كرد. وی در پاسخ به این سوال كه نحوه مدیریت رگولاتورها در دنیا بر تعداد مشتركان فعال اپراتورها چگونه است، گفت: بخش نظارت سازمان‌های رگولاتوری‌ باید تعداد مشتركان فعال اپراتورها را كنترل ‌كند و در زمان لازم دستور توقف واگذاری‌ها صادر می‌شود.

معاون بررسی‌های فنی و صدور پروانه سازمان رگولاتوری گفت: در ایران هم احتمالا این روش به كار گرفته خواهد شد كه البته در این رابطه بهتر است معاونت نظارت سازمان اظهار نظر كند.

سبوحی در مورد شرایط تغییر سقف واگذاری‌های اپراتورها توسط رگولاتوری گفت: در مورد تغییر سقف واگذاری‌ها همواره دو موضوع مورد بررسی است، اول اینكه ممكن است نهاد حاكمیتی در ازای افزایش سقف مبالغی را از اپراتور دریافت كند و دوم بررسی شرایط بازار موجود و ایجاد فضای عادلانه رقابتی است.

چون رگولاتور نباید شرایطی را فراهم كند كه از نظر سهم بازار یكی از اپراتورها بزرگ شود و سایر اپراتورها كوچك بمانند. وی افزود: اصل 44 قانون اساسی به هر یك از اپراتورها تنها اجازه گرفتن 40 درصد از سهم بازار را می‌دهد كه پس از دریافت پیشنهاد جدید از سوی اپراتورها حتما به این موارد توجه می‌شود.