نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

خطرناك­ترین بدافزارهای سپتامبر 2009تعداد بازدیدکنندگان 2929 بازدید نسخه چاپی

لابراتوار كسپرسكی فهرست خطرناك­ترین بدافزارهای سپتامبر 2009 را اعلام كرد. به گزارش دیده­بان آی­تی، روابط عمومی كسپرسكی در ایران، این بدافزارها شامل چند آگهی­افزار و تعدادی برنامه­های ناخواسته هستند كه مختل كننده امنیت شبكه­ها و كامپیوترهای كاربران می­باشند. ابتدا فهرست بیست بدافزار مهم را ملاحظه می­كنید كه رتبه­بندی آنها نیز بر اساس تعداد و میزان آلودگی است كه در سیستم­ها ایجاد می­كنند.

   در فهرست تهدیدات این ماه دیده می­شود كه دو ویروس Conficker و Sality.aa  همچنان زنده هستند و شبكه­ها را آلوده می­كنند. این بدافزارها همچنان به عنوان دو بدافزاری كه بیشترین میزان آلودگی­ها را ایجاد كرده­اند. در بالای لیست بیست بدافزارهای ماه وجود دارند.
در ماه گذشته شش بدافزار جدید در لیست بیست بدافزار ماه را داشته­ایم، كه بعضی از آنها باید بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

جالب توجه­ترین ویروسی كه در هفته­های اخیر بسیاری از وبلاگ­ها و اخبار به آن اشاره كرده­اند، ویروس Virus.Win32,Incduc.a می­باشد. این ویروس باعث می­شود كه محیط نرم­افزار دلفی آلوده شده و با توجه به این مسئله كه دلفی در دو مرحله فایل­های اجرایی را تولید می­كند، باعث می­شود كه فایل­های اجرایی ساخته شده در این محیط، همگی آلوده شوند. با در نظر گرفتن میزان استفاده از نرم­افزارهای تولید شده در محیط دلفی عجیب نیست كه سرعت انتشار این ویروس بسیار بالا باشد.

 

همچنین دیده می­شود كه     Trojan.Win32.Swizzor.b و Packed.Win32.Katusha.b claimed، كه به ترتیب رتبه­های چهاردهم و پانزدهم را به خود اختصاص داده­اند، جایگزین نسخه­های قدیمی­تر خود شده­اند. در مقایسه با نسخه­های قدیمی، هر دوی این نرم­افزارهای مخرب از روش­های بسیار پیچیده و ابتكاری­تری استفاده می­كنند.

در كل، عملكرد ویروس Virus.Win32.Induc در این ماه كاملاً ویژه و منحصربه­فرد بوده است و این ویروس از یك روش كاملاً ابتكاری برای آلوده كردن سیستم­ها استفاده كرده است.
 در جدول بیست تایی دیگری كه ملاحظه می­كنید، مهم­ترین خطراتی كه كاربران آنلاین و بازدیدكنندگان وب سایت­ها را تهدید می­كند، را ملاحظه می­كنید كه عمدتاً شامل انواع تروجان­ها می­باشند.
در نموداری هم كه در انتها می­بینید، تعداد وب­سایت­های آلوده یا خطرناك، به تفكیك كشورها آمده است. به عبارت دیگر این نمودار نشان می­دهد كه در كدام كشورها، بیشتر از سایر كشورها از طریق وب­سایت­ها، كامپیوترها آلوده می­شوند.