نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

IT زیر ذره­ بین- قسمت چهارم

مراكز داده مایكروسافت برای ویندوز لاجوردتعداد بازدیدکنندگان 3491 بازدید نسخه چاپی

چند شماره است كه قرار گذاشته­ایم در سری مقالات IT زیر ذره­بین، درباره شركت­های بزرگ اینترنتی و مركز داده­های آنها، اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهم. از این گروه شركت­ها درباره فیس­بوك، ویكی­پدیا و آمازون حرف­هایی به میان آمد و اطلاعاتی دقیق و كمیاب در اختیارتان قرار داده شد. این بار می­خواهیم به سراغ مایكروسافت برویم و برنامه­های تازه این غول اینترنتی را مرور كنیم:

مدتی است از معرفی سیستم پردازش ابری (cloud computing) می­گذرد. در این نوع پردازش، كاربرها مجبور به جمع­آوری اطلاعات و نرم­افزارهای خود و پردازش آنها بر روی یك سرور و یا یك كامپیوتر شخصی نیستند، بلكه كاربر می­تواند از توان سخت­افزاری سرورهای متعدد در سراسر دنیا استفاده كند. چنین سیستم پردازشی، نیاز به یك سیستم عامل نیز داشت. مایكروسافت برای رقابت با شركت­های آمازون و گوگل كه در سیستم پردازش ابری پیش­قدم بوده­اند، نیاز داشت تا در كنار سیستم عامل­های متعدد خود اعم از XP، ویستا و ویندوز 7، سیستم عامل آزور (Azure) را طراحی كند تا بتواند پا به عرصه سیستم پردازش ابری بگذارد. این سیستم عامل نیز به زودی وارد بازار جهانی خواهد شد.


مركز داده آزور در شهر كوئینسی

 


نمای پشت بام مركز داده دوبلین

 


مركز داده مایكروسافت در دوبلین-ایرلند

 


اما بحث ما در این مقاله بر سر مركز داده (Data Center) مربوط به سیستم پردازش ابری مایكروسافت است. در آگوست امسال مایكروسافت برای توسعه Azure مجبور شد مكان مركز داده این سیستم عامل را تغییر دهد و از سن آنتونیو (San Antonio) واشنگتن به شهر كوئینسی (Quincy) منتقل كند. تصویر شماره یك، مركز داده آزور در كوئینسی، نشان­دهنده وسعت مركز داده جدید است. مایكروسافت علت این جابجایی را اعمال شرایط جدید مالیاتی در واشنگتن اعلام كرده است. ناخشنودی از سیاست­های مالیاتی در ایالت واشنگتن باعث شد تا مایكروسافت مركز داده خود را در این ایالت تعطیل و به محل جدید منتقل كند.

این سیاست مالیاتی برای تولیدكنندگان در نظر گرفته شده است و مایكروسافت را مجبور به پرداخت 7.9 درصد مالیات كرده بود. از آنجا كه ویندوز Azure نیاز به هزاران سرور دارد هزینه­های مایكروسافت را افزایش می­داد. مساحت مركز داده جدید مایكروسافت، حدود 470.000 متر فوت است. اگر بخواهیم آن را به متر مربع تبدیل كنیم مساحتی نزدیك به 1.5 هكتار خواهد شد. یكی از مخارج اصلی چنین مركز داده­ای با چنین وسعتی، تأمین نیروی برق آن است. مایكروسافت در مركز داده جدید برای هر كیلو وات ساعت برق، 1.9 سنت پول پرداخت می­كند. در حالی كه مركز داده قبلی مستقر در واشنگتن برای همین مقدار برق، مجبور بود 12 سنت پول پرداخت كند. با مهاجرت مركز داده مایكروسافت به محل جدید، شركت­های دیگری همچون ask.com، Intuit و Base Partner كه در واشنگتن سرورهای خود را مستقر كرده­اند، خیال مهاجرت دارند.اگر از دیدگاه ایجاد فرصت­های شغلی به مایكروسافت و مراكز داده­اش نگاه كنیم، نمی­توان گفت مایكروسافت فرصت شغلی مناسبی را فراهم كرده؛ چون برای نگهداری این مركز داده 50 كارمند تمام­وقت را استخدام كرده در حالی كه گوگل برای نگهداری چنین مركز داده­ای نزدیك به 200 كارمند را استخدام كرده است.

اما اگر از دید حفظ محیط زیست به مركز داده جدید نگاه كنیم، متوجه خواهیم شد كه مایكروسافت دوستدار طبیعت و محیط زیست است. این مركز داده در ماه حدود 8 میلیون گالن آب مصرف می­كند و سیستم تخلیه آب مصرفی آن  طوری طراحی شده است كه این 8 میلیون گالن آب مصرفی در طول یك ماه بازیافت شده و در چرخه كار قرار می­گیرد. البته نه برای نوشیدن بلكه برای خنك كردن تجهیزات.
مایكروسافت و یا بهتر است بگوییم آقای بیل گیتس به مشاركت در امور خیریه معروف است. بیل گیتس در یك اقدام خداپسندانه به مؤسسه Alamo Area Community Information System  یا همان (AACIS) بیش از 450.600 دلار كمك مالی كرده است. AACIS در واقع یك مؤسسه سوادآموزی در زمینه كامپیوتر و سلامتی است كه از سال 1990 كار خود را شروع كرده و اكنون نیز به عنوان یكی از مبلغان علم كامپیوتر محسوب می­شود كه به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی مشغول به كار است.

البته مایكروسافت برای راه­اندازی سیستم عامل Azure به همین یك دیتا سنتر بسنده نكرده و در سپتامبر سال جاری، از مركز داده جدید خود مستقر در دوبلین پرده­برداری كرد. ابر قدرت رایانه جهان در راه­اندازی این مركز داده جدید در دوبلین، نقطه عطفی برای مایكروسافت محسوب شده است. با این توضیح كه در این مركز داده میزان مصرف انرژی بسیار كمتر از دیگر مراكز داده این شركت عظیم است. مایكروسافت نیز همانند شركت گوگل اقدام به راه­اندازی یك مركز داده بدون سیستم چیلر كرده است و با استفاده از نیروی آب مركز داده خود را خنك نگه خواهد داشت.

با توجه به استانداردهای راه­اندازی مركز داده، نوشته Arne Josefsberg مدیر كل زیرساخت مراكز داده، دمای استاندارد در یك اتاق سرور باید 90 درجه فارنهایت یا به عبارتی 32 درجه سانتی­گراد باشد. مایكروسافت نیز گفته است با توجه به اینكه دمای هوای دوبلین در طول سال، بین 23 و 80 درجه فارنهایت (5- تا 27 درجه سانتیگراد) است، این اجازه به ما داده شده تا بتوانیم از چیلر استفاده نكنیم. اما امكانات آن و شرایط استفاده از آن برای این مركز داده در نظر گرفته شده تا در شرایط اضطراری بتوانیم از چیلرهای جذبی برای یكسان نگه داشتن دمای اتاق سرورها استفاده كنیم. مایكروسافت افزود ركورد حرارت 80 درجه فارنهایت در اتاق سرور، متعلق به گوگل بوده است و با این احوال ما می­توانیم سرورهای خود را در این مركز داده در حرارتی بین 68 تا 72 درجه فارنهایت نگه داریم. در تصویر شماره سه كه نمایی از پشت بام مركز داده مایكروسافت در دوبلین است، می‌بینید كه این مركز داده مجهز به تعداد زیادی منبع آب است. آب­های ذخیره شده در این منبع­ها به ایجاد تعادل حرارتی در مركز داده كمك می­كنند.
______________________________________________________
توضیح: برای تبدیل درجه فانهایت به سانتی­گراد باید از فرمول زیر استفاده كنید:
تبدیل 90 درجه فارنهایت به سانتیگراد:
C=(90-32)=58*5/9=32