نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

سرقت در 60 ثانیهتعداد بازدیدکنندگان 3224 بازدید نسخه چاپی

حمید سیدقریشی- تكنولوژی جدید همیشه در خدمت انسان بوده و باعث پیشرفت در زندگی بشر شده است، اما این تكنولوژی‌های جدید فقط در اختیار انسان‌های خوب با مقاصد مثبت  نبوده است! و در این میان كمك‌های شایانی به دزدان و تبهكاران كرده است. مجرمان و تبهكاران حرفه‌ای به خوبی می‌دانند كه چگونه از تكنولوژی‌های روز برای رسیدن به مقاصد خود استفاده كنند. تكنولوژی‌های جدید همیشه آسیب‌پذیر بوده‌اند و افرادی نیز پیدا می‌شوند كه از این خلاءها سوءاستفاده كرده و اقدام به اعمال مجرمانه خود می‌كنند. تعدادی از این افراد كه در محیط اینترنت فعالیت دارند كه عموما سارقان اینترنتی و هكر‌ها هستند با مقاصد مختلف اقدام به این كار می‌كنند. این افراد معمولا افراد بسیار با هوشی هستند. شاید اگر این هوش و ذكاوت خود را در مسیر درست استفاده می‌كردند روزی انیشتین می‌شدند!

هكرها و دزدان
هكرها افرادی هستند كه با استفاده از خلاقیت‌ها و توانایی‌های خود می‌توانند از ضعف‌های امنیتی وب‌سایت‌ها و سیستم‌ها استفاده كرده و وارد محیط خصوصی كاربران شوند، البته در این میان باید گفت كه تمامی هكرها دزد و یا سارق نیستند و هر كدام برای اعمال خودشان دلایلی دارند. به طور مثال بعضی از هكرها به منظور اعلام هشدار به صاحبان سایت‌ها برای رعایت موارد امنیتی اقدام به این كار می‌كنند و معمولا هم خرابكاری ایجاد نمی‌كند و بعضی دیگر با انگیزه‌های شخصی اقدام به این كار می‌كنند و بعضی‌ها هم به منظور دستبرد.

البته در دنیای امروز هكرها نقش جاسوس‌ها را نیز برای دولت‌ها بازی می‌كنند و از این افراد برای ورود به سیستم‌های امنیتی كشورهای مختلف بهره می‌برند. بعضی دیگر از آنها دلایل جالبی برای این كار خود دارند به طور مثال چندی پیش سایت شهرداری تهران توسط یك هكر هك شده بود و در صفحه اول آن مطلبی نوشته شده بود مبنی بر اینكه این سایت به قصد خرابكاری هك نشده و وی جوانی است با استعداد كه بیكار است. البته این هم روش جالبی برای پیدا كردن شغل است!!!

جاسوس‌ها در خانه!
تعدادی از هكر‌ها با استفاده از نرم‌افزارها و ویروس‌های جاسوس، اقدام به سرقت اطلاعات افرادی دیگر می‌كنند. این جاسوس‌ها طراحی بسیار پیچیده‌ای دارند و طوری برنامه‌ریزی می‌شوند كه قادرند اطلاعات و حساب‌های مالی افراد را شناسایی كنند و پس از كسب اطلاعات، آنها را به مقاصد موردنظر ارسال كنند. این جاسوس‌ها به هر طریقی ممكن است وارد كامپیوتر شما بشوند كه بیشتر آنها از طریق اینترنت وارد كامپیوترهای قربانیان می‌شوند. این جاسوس‌ها از ویروس‌ها خطرناك‌تر هستند؛ چون مانند ویروس‌ها برای خرابكاری طراحی نشده‌اند بلكه برای سرقت اطلاعات طراحی شده‌اند و اكثر اوقات نشانی از خود باقی نمی‌گذارند.

این شبكه‌ها سالانه نود میلیون یورو از این طریق سرقت می‌كنند. چندی پیش نیز گمانه‌زنی‌هایی وجود داشت مبنی بر این كه در نرم‌افزار‌های مایكروسافت از جمله ویندوز نیز جاسوس‌هایی وجود دارد كه اطلاعات محرمانه كاربران را به آدرس‌های خاصی ارسال می‌كنند. البته تا به حال، وجود چنین موردی به اثبات نرسید اما با این حال این احتمالات چندان دور از ذهن نیست. به همین منظور شركت‌های بزرگ تولیدكننده ضدویروس اقدام به تولید برنامه‌های ضدجاسوسی نیز كرده‌اند. شاید فكر كنید كه اگر از نرم‌افزارهای ضدجاسوسی و ضدویروسی استفاده كنید از سرقت‌های اینترنتی در امان خواهید بود، اما واقعیت این است كه دزدی‌های اینترنتی از یك راه صورت نمی‌گیرد و از راه‌های مختلفی انجام می‌پذیرد.

به طور مثال فایل‌های ضمیمه مشكوك شاید آشكارترین راه برای حمله نرم‌افزارهای جاسوسی و تروجان‌ها باشد. ارسال فایل‌های اجرایی آنها به همراه نامه‌های الكترونیكی است. نامه‌هایی كه معمولا با متن‌های گول زننده، كاربر را به دانلود و باز كردن فایل ضمیمه شده ترغیب می‌كنند. البته باید به این نكته هم اشاره كرد كه تشخیص یك فایل مخرب، كمی سخت و دشوار است و باید به پسوند فایل‌های ارسال شده توجه كرد. و روش دیگر راه اندازی سایت‌های مشابه است.

به طور مثال شما ممكن است در ایمیل یاهوی خود، نامه‌ای دریاف كنید و پس از باز كردن ایمیل مشاهده كنید كه از شما به بهانه‌های مختلف درخواست شده كه نام كاربری و رمز عبور خود را در قسمت مربوطه وارد كنید. در نگاه اول می‌بینید كه صفحه مربوط به بخش ورود شبیه سایت یاهو می‌باشد بدون اینكه توجه كنید آدرس فرستنده نامه چیست، بعد از وارد كردن اطلاعات خود اطلاعات محرمانه مربوط به ایمیل شخصیتان را در اختیار افرد دیگری قرار داده‌اید.

هویت‌های دروغین
یكی از مشكلات جدی پیش روی كاربران اینترنت سرقت هویت‌های افراد می‌باشد كه افراد سودجو با استفاده از سرقت هویت كاربران،  اقدام به اخاذی می‌كنند. البته نام این افراد را شاید هكر نتوان گذاشت، بلكه اینها عده‌ای افراد سودجو هستند كه با استفاده از سادگی كاربران اقدام به این كار می‌كنند. در بسیاری از موارد، دیده شده كه این اتفاقات در محیط‌های چت و گفت‌وگو رخ داده است.
به طور مثال كاربر با عنوان اینكه می‌خواهد یك فایل یا یك عكس برای شخص مقابل ارسال كند اقدام به ارسال یك فایل تروجان نموده و با استفاده از آن توانسته است به اطلاعات شخصی و اطلاعات ایمیل طرف مقابل دسترسی پیدا كند و سپس اقدام به استفاده و سودجویی از اطلاعات شخصی و خصوص شخص مقابل می‌كنند. حتی در برخی موارد با استفاده از عكس شخص مقابل اقدام به ایجاد صفحه و پروفایل‌های گوناگون در سایت‌های مختلف نموده و از آنها از این طریق اخاذی نموده‌اند.