نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

شهریاری: مشكل شوراهای موازی این است كه به یك آدم كاربلد در بالا وصل نیستندتعداد بازدیدکنندگان 3515 بازدید نسخه چاپی

سومین هم‌اندیشی نخبگان فناوری اطلاعات با محوریت نقد و بررسی پیش‌نویس سند راهبردی جامعه‌ اطلاعاتی از سوی شورای عالی اطلاع رسانی در محل كتابخانه ملی ایران برگزار شد.
به گزارش ایسنا، حمید شهریاری ‌دبیر شورای عالی اطلاع رسانی جامعه اطلاعاتی را زیربنای جامعه‌ دانایی محور كه از اهداف سند چشم‌انداز است دانست و گفت: جامعه‌ حكمت مدار در اسناد بالا و پایین دستی در حال ورود است در شرایطی كه حكمت مرتبه‌ای از دانش و همراه با علاقنیت است دبیر شورای عالی اطلاع رسانی طرح تسما و تكفا 2 را از برنامه‌های دبیرخانه‌ شورای عالی اطلاع رسانی عنوان و خاطرنشان كرد: به دلیل انجام این طرح‌ها باید سند فرادستی نوشته شود كه حوزه‌های راهبردی جامعه اطلاعاتی را در نظر بگیرد.

بعد از بررسی‌های مختلف به روش شناسی اطلاع رسانی و فناوری‌های آن كه توسط دانشگاه‌های خارجی برای كشورهای در حال توسعه نوشته شده است متوسل شدیم كه به جای فناوری به محصول آن در جامعه تاكید می‌كند. او با اشاره به اینكه سند راهبردی جامعه اطلاعاتی به پنج محور تفكیك شده است گفت: با توجه به اینكه اصل سند برگرفته از سندهای جامعه اطلاعاتی خارجی است ولی طی دو فرآیند قصد بومی سازی آن را داریم. اول اینكه با مشابه سازی و تقلید می‌توانیم به سندی مطابق با فرهنگ خود برسیم كه البته ما فاصله‌ای 400 ساله با علم روز داریم.
هر چند در IT از نظر تكنولوژی فاصله‌ی چندانی با غرب نداریم زیرا ابزارهایی كه در اختیار ماست به خاطر مغزافزاری‌ كه جنس ایرانی دارد بهتر شكل می‌گیرد.

وی توصیه كرد: باید این دو شورا تجمیع شده و تنها یك شورا كه به لحاظ اجرایی متصل است شكل بگیرد تا مشكلات موجود حل شود البته شوراهای موازی مشكل كلان نیستند مشكل اصلی این است كه شوراها به یك آدم كاربلد در بالا وصل نیستند كه این در دوره چهار ساله‌ گذشته وجود داشته است.