نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

علت تداوم كندی اینترنت كشور اعلام شد

شماره 89 / اخبار / اردیبهشت 1389


تعداد بازدیدکنندگان 14396 بازدید نسخه چاپی

 كاربران اینترنت كشور از پایین بودن سرعت اینترنت از پس از تعطیلات نوروز در اكثر ساعات روز شكایت داشته و كندی شبكه در برخی روزها ادامه‌دار شده است؛ مدیر كل مهندسی عملیات و هماهنگی شبكه دیتای شركت ارتباطات زیرساخت علت این مساله را از افزایش ترافیك شبكه ناشی و قابل پیش‌بینی دانسته و گفته است همین موضوع باعث كاهش سرعت اینترنت در كشور شد.

حسن كریمی ـ مدیر كل مهندسی عملیات و هماهنگی شبكه دیتا شركت ارتباطات زیرساخت - در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دلایل كاهش سرعت اینترنت در كشور طی روزهای گذشته و در آغاز سال جدید با بیان اینكه استفاده از اینترنت در ایام عید و تعطیلات نوروزی میزان 50 درصد ترافیك معمول بود اظهار كرد: بعد از تعطیلات در روز 14 فروردین‌ماه شاهد ترافیك بسیاری بودیم كه به دلیل آغاز فعالیت تعداد زیادی از شركت‌ها و موسسات و شروع فعالیت آن‌ها این افزایش قابل پیش‌بینی بود كه این موضوع باعث كاهش سرعت اینترنت در كشور شد.

وی گفت: در حال حاضر تمام مسیرهای اینترنتی ما مشغول فعالیت است و قطعی در هیچ مسیری وجود ندارد و كاهش سرعت در برخی جاها و یا برخی سایت‌ها به دلیل ترافیك بالاست.
به گزارش ایسنا با توجه به توافق‌نامه‌ای كه میان شركت فناوری اطلاعات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منعقد شده است، مقرر شده تا از سرورهایی به‌عنوان مرجع اندازه‌گیری سرعت و كیفیت استفاده شود.

اگر شكایتی از شركت ارائه‌دهنده اینترنت مبنی بر كم فروشی بر اساس آنچه نرم‌افزار اندازه‌گیری سرعت اعلام می‌كند وجود داشته باشد قابل مطرح كردن در سایت شركت فناوری اطلاعات با آدرس www.itc.ir است كه در آن بخشی با عنوان سنجش سرعت اینترنت وجود دارد كه كاربران می‌توانند با كلیك برروی آن سرعت اینترنت خود را در حال استفاده، به صورت وب بیس اندازه‌گیری كنند.
طبق اعلام مسئولان هر كدام از ISDPها و یا ISPهایی كه احساس می‌كنند سرویس‌های خود را با كیفیت مناسبی به كاربران ارائه می‌كنند، می‌توانند یكی از این سرورها را بروی سیستم خود قرار داده و امكان اندازه‌گیری سرعت را برای كاربران فراهم كنند.

این سامانه با هدف فرهنگ‌سازی و افزایش آگاهی كاربران اینترنت با واژه‌های متداول در این حوزه و همچنین اندازه‌گیری سرعت و كیفیت سرویس مورد استفاده، راه‌اندازی شده است. پیش از این به كمك سه سرور آزمایشی، امكان اندازه‌گیری سرعت اینترنت در حال استفاده را برای كاربران فراهم شده بود. اما بد نیست بدانیم جدیدترین گزارش منتشره كه به بررسی شبكه‌های سرور جهانی در سه ماهه سوم 2009 پرداخته، حاكیست بیشتر كشورهای موجود در فهرست 10 كشور برتر كارآمدی اینترنت، نسبت به سه ماهه دوم شاهد افزایش متوسط 18 درصدی در سرعت اتصال بوده‌اند.
كره جنوبی با 29 درصد افزایش در سرعت اتصال درصدر بالاترین بهبود بود، در حالیكه ایرلند با 26 درصد افزایش سرعت اتصال به دلیل بیشترین بهبود در مكان دوم جای گرفت.

در حالیكه شهرهای بزرگ و كوچك دنیا به فكر افزایش سرعت اینترنت برای ارائه سرویس‌ها و خدمات مختلف الكترونیكی و غیرحضوری به شهروندان خود هستند، در كشور ما همین سرعت كم موجود با اتهامات كم فروشی شركت‌های ارائه دهنده از سوی كاربران مواجهند و شركت‌های مختلف را بر آن می‌دارد تا راه‌حلی برای حل اینچنین مشكلات بیابند اما وزیر ارتباطات اظهار امیدواری كرده كه در فاصله كوتاهی مثلا تا پایان سال 89، موضوع كمیت و كیفیت جبران شود و دسترسی به ADSL - اینترنت پرسرعت - را در نقاط بیشتری از كشور شاهد باشیم.