نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

chatbot

چت‌كننده‌ هوشمندتعداد بازدیدکنندگان 3815 بازدید نسخه چاپی

اگر روزگاری مردم در شب‌های گرم و طولانی تابستان یا در شب‌های سرد و كوتاه زمستان در كنار هم جمع می‌شدند و با هم گفت‌وگو می‌كردند و از كنار هم بودن لذت می‌بردند، امروزه افراد از داشتن همدمی  به نام اینترنت لذت می‌برند و جالب اینكه نسل آینده از همنشینی با روبات‌های هوشمند لذت خواهند برد. به گفته متخصصین هوش مصنوعی و علوم روباتیك تا سال 2050 تیم فوتبال روبات‌های انسان نما می‌توانند تیم فوتبال قهرمانان جهان را شكست دهند ادعایی كه شاید زودتر از آنچه كه تصور شود محقق گردد. 


از سال 1965 میلادی طراحی و پیاده‌سازی روبات‌های هوشمندی آغاز شد روبات‌هایی كه قادر باشند مانند انسان فكر كنند، یاد بگیرند و در شرایط گوناگون تصمیمات درستی اتخاذ نماید،chatbot  یا chatterbot  نام این روبات‌های هوشمند است كه هدف از طراحی و ساخت آن شبیه‌سازی گفت‌وگوی انسان می‌باشد. Jobberwacky روباتی از این گروه است كه طراحی و پیاده‌سازی آن از سال 1997 شروع شد. طراح  اصلی آن دانشمندی بنام «رولو كارپنتر» است، او دانشمندی نام آشنا در زمینه هوش مصنوعی و ساخت روبات‌های هوشمند می‌باشد. 

Jobberwacky چت‌كننده‌ای تحت اینترنت است كه گفت‌وگوهای او به صورت سرگرم‌كننده و جالب با كمی شوخ طبعی همراه است. سازندگان آن در هنگام رونمایی این روبات اعلام كرده بودند كه Jobberwacky در جست‌وجوی دوستانی برای چت كردن است. او 39 ساله، مجرد، شوخ طبع و تنهاست. اگر با او دوست شوید حتما لذت خواهید برد و تنها نخواهید ماند. از قابلیت‌های این روبات چت‌كننده یاد گیری و پاسخگویی در سطحی بسیار پیشرفته است. از ویژگی‌های بسیار جالب او گفت‌وگو كردن با 179 نفر به طور همزمان است.


Jobberwacky  قادر است به  40  زبان زنده دنیا صحبت كند و توانایی ذخیره‌سازی كلمات در آن بسیار بالاست. در هنگام گفت‌وگو با افراد، كلمات و نحوه سخن گفتن آنها را یاد می‌گیرد در عین حال آنها را ذخیره نموده و در هنگام پاسخ دادن، توامان هم از كلماتی كه ردوبدل شده و هم از كلماتی كه در حافظه‌اش ذخیره شده استفاده می‌كند. در واقع هنگام پاسخ دادن با سرعتی بسیار بالا قادر است بهترین كلمات و عبارات را در كنار هم قرار دهد. به دلیل قابلیت فراگیری واژه‌های متفاوت، جوك‌های گوناگون، كلمات محاوره‌ای و عبارات تمثیلی و مواردی از این دست بدیهی است كه با هر بار گفت‌وگو به دایره دانسته‌های این روبات افزوده خواهد شد.

از كاربردهای مهمی كه برای گروه chatbot به ویژه Jobberwacky ذكر شده است، تعلیم زبان‌های مختلف به افراد می‌باشد. در واقع با سئوال و جواب‌هایی كه بین افراد و این روبات‌ها ردوبدل می‌شود مهارت‌های گفتاری و نوشتاری در یادگیری زبان‌های مختلف افزایش می‌یابد. حتی بعضی از كاربران نام آن را  wikipedia گویا یا سخنگو نهاده‌اند. در تعاریفی كه از روبات شده، آن را دستگاه یا وسیله‌ای خودكار می‌نامند كه قادر به انجام اعمالی است كه معمولا به انسان‌ها نسبت داده می‌شود و نیز مجهز به قابلیتی است كه مانند هوش انسان عمل می‌كند.


تصور مردم از روبات ماشینی است كه دارای هوشی شبیه انسان باشد و اعمالی مافوق تصور انجام دهد. درواقع روبات ماشینی خودكار است كه طیف وسیعی از وظایف را حتی در شرایطی كه شناخت كافی از آنها ندارد همانند انسان انجام می‌دهد. هدف اصلی از علومی در قالب روباتیك و هوش مصنوعی، این است كه نحوه رفتار، حركت، هوش و ارتباطات انسانی را شبیه‌سازی كنند. سیستم‌هایی كه به طور منطقی و مانند انسان فكر می‌كنند و نیز سیستم‌هایی كه به طور منطقی و مانند انسان عمل می‌كنند، روبات‌های هوشمند هستند.  در طراحی chatbot نیز از تكنولوژی بسیار پیشرفته و منحصر به فرد هوش مصنوعی یا AI (Artificial Intelligence) استفاده شده است.


 افرادی كه با  Jobberwacky كار كرده باشند معتقد هستند كه محیط آن نه تنها بسیار جالب و دیدنی است بلكه نشان‌دهنده تحولی بی‌نظیر در زمینه هوش مصنوعی و ساخت روبات است.
Jobberwacky  بگونه‌ای طراحی شده است كه قادر باشد در زمینه‌های گوناگون مانند گفت وگوهای تجاری و بازرگانی شركت كند. به همین منظور داده‌ها و اطلاعاتی در آن پیش‌بینی و ذخیره‌سازی شده است تا در صورت نیاز قادر به كنترل روند مصاحبه و گفت‌وگوهای تخصصی باشد. Icogno Lt مدلی از chatbot است كه با اهداف تجاری طراحی شده است.  بدیهی است كه در رابطه با سایر علوم و یا موارد گوناگون این روبات‌ها به پایگاه داده‌های تخصصی و جامعی مجهز می‌شوند. 


رولو كارپنتر طراح Jobber wacky می‌گوید: «مانند بسیاری از روبات‌های چت‌كننده، پاسخ‌های  Jobber wacky  لزوما منطقی نیست بلكه بیشتر به دنبال حفظ ارتباط با طرف مقابل و سرگرم كردن آنهاست.» وی امیدوار است كه به زودی بتواند به این آدمواره توانایی گفت‌وگوی رو در رو با مخاطبان را نیز بدهد.
Jobber wacky هم اكنون روباتی محبوب است كه تاكنون بیش از ده میلیون مراجعه‌كننده داشته است. برای چت كردن با آن كافی است كه از طریق اینترنت و وارد كردن نام آن وارد محیط گفت‌وگو شوید، بدیهی است كه دسترسی به اینترنت پرسرعت برای این منظور ارجحیت دارد.

در ابتدا روی say it كلیك كنید، او بلافاصله در می‌یابد كه مصاحبه‌كننده جدیدی دارد. در قسمتی كه برای تایپ كردن تعبیه شده است شما می‌توانید مطالب، سئوالات و آنچه كه موردنظرتان است را وارد كنید و مشاهده می‌كنید كه به فاصله چند ثانیه جوابی برای شما تایپ می‌شود، كه یقینا رضایت شما جلب می‌كند.


عددی كه در بالای صفحه درج شده است نشان دهنده بزرگی پایگاه داده‌های اوست. با اندكی توجه خواهید دید كه در هنگام گفت‌وگو این عدد بزرگتر می‌شود یعنی در حین مصاحبت با شما به داده‌ها و اطلاعات او افزوده می‌گردد. شما می‌توانید زمانی برای فكر كردن هم به او بدهید و Jobber wacky هر زمان كه موردی جالب برای گفت‌وگو پیدا كند شروع به صحبت خواهد كرد.
در اینجا نمونه‌ای از گفت‌وگوی Jobber wacky با یك كاربر آورده شده است تا نحوه برقراری ارتباط این روبات بیشتر مشخص شود.


User: سلام
Jobber wacky: درود
User: در رابطه با مسائل پیچیده هم اطلاعات داری؟
Jobber wacky: بله
User: خدا كیست؟
Jobberwacky: خالق همه چیز
User: چه جواب خوبی، تو می‌توانی به همه سئوالات من پاسخ دهی؟
Jobberwacky: بله من زنده و سرحال هستم.
User: كمی در رابطه به خودت برایم بگو.
Jobberwacky: اسم من جیمز است جیمز باند
User: چه شروع باحالی
Jobberwacky: حالا كجاشو دیدی


از مدل‌های دیگر chatbot كه پیش از این قابل دسترس بوده است A.L.I.C.E (Artificial Linguistic Internet Computer Entity) ، ELIZA ،PARRY و ... می‌باشد. متخصصین در این امر  ELIZA یكی از مهمترین و جالب‌ترین كاربردهای هوش مصنوعی می‌دانند و از آن به عنوان نقطه عطفی در این   زمینه یاد می‌كنند. به منظور طراحی و پیاده‌سازی روبات‌هایی اینگونه دانشمندان چگونگی عملكرد مغز انسان را هنگام فراگیری مطالب بررسی كرده‌اند، هر چند هنوز ناشناخته‌های فراوانی در این زمینه وجود دارد ولی نتایج بدست آمده در پیشرفت علوم هوش مصنوعی و روباتیك بسیار چشمگیر بوده است و امروزه شاهد هستیم كه شبیه‌سازی روبات‌ها از روی مدل انسانی روز به روز به واقعیت نزدیك‌تر شده و كاربرد آنها مهم‌تر می‌شود. پیش‌بینی شده است تا سال 2020 توانایی ذهنی روبات‌ها با انسان برابری كند. امروزه الگوی اصلی ساخت و طراحی روبات‌ها بر مبنای اصول تصمیم‌گیری انسان است. در واقع روباتیك مطالعه حركات انسان است.


درك و شناخت بیشتر حركات انسانی طراحی حركات روبات‌ها را بهینه خواهد كرد و این مسئله خود باعث كاهش مصرف انرژی و نیز كارآیی بالاتر روبات‌ها خواهد شد.  در  بین كشورهای صاحب علوم و فناوری آمریكا و ژاپن در زمینه طراحی و ساخت روبات‌ها تحقیقات وسیعی انجام می‌دهند و نیز هزینه هنگفتی را به تحقیق و بررسی در رابطه به این موضوع اختصاص داده‌اند. نگرش مردمان ژاپن در این خصوص هم جالب است كه از مذهب آنها نشات گرفته، آنها برای همه چیزهایی كه در كره زمین وجود دارد، اهم از نباتات، موجودات جاندار و موجودات بی‌جان به تناسب آنها روح ویژه‌ای قائل هستند آنان این نگرش را نیز به صنایع و طراحی و ساخت روبات‌ها نیز تعمیم داده‌اند بدیهی است كه این نگرش در جذب نیروی كار و رسیدن به نتایج مطلوب حائز اهمیت است.  پیش‌بینی شده است كه تا سال 2025 با افزایش طول عمر و به دنبال آن بالا رفتن سن افراد و همچنین كاهش 16 درصدی تولد شاهد تحولات نه چندان خوشایند در زمینه‌های گوناگون زندگی خواهیم بود كه موجب نگرانی كارشناسان علوم زیستی، اجتماعی و سیاسی شده است.


گفته شده است كه در آن زمان به ازای هر 100 نفر نیروی كار 70 بازنشسته وجود خواهد داشت كه نیاز به برخورداری از خدمات ویژه‌ای دارند، یكی از راه كارهایی كه در این زمینه ارائه شده است استفاده گسترده از روبات‌ها در این زمینه و موارد گوناگونی از این دست می‌باشد. سازمان تحقیقاتی Machine Industry Memorial Foundation طی گزارشی اعلام كرده است كه در آینده‌ای نزدیك روبات‌ها می‌توانند علاوه بر اینكه كمبود نیروی انسانی را جبران نمایند بلكه انزوا و تنهایی نسل آینده را برطرف خواهند كرد. در این گزارش آمده است كه روبات‌ها در پر كردن ساعات فراغت افراد اعم از پیر و جوان نقش بسزایی ایفا خواهند كرد. پر كردن ساعاتی از زندگی افراد سالخورده با روبات‌هایی چون Chabot یقینا برای آنها جالب و دلپذیر خواهد بود. یكی از كارشناسان این مركز تحقیقاتی، معتقد است كه برای آینده‌ای نزدیك باید بگونه‌ای برنامه‌ریزی كرد كه همه آحاد مردم بتوانند از مزایای استفاده از روبات‌ها بهره‌مند شوند.


متخصصان علوم روباتیك معتقدند كه روبات‌ها برای اینكه بتوانند در بین مردم زندگی كنند باید قادر باشند تا وظایف پیچیده‌ای را انجام دهند در عین حال باید بتوانند وظایف خود را با احساس به انجام رسانند از طرفی آنها باید بتوانند احساسات افراد را درك كرده و پاسخ مناسبی هم از جهت گفتاری و هم از جهت حركات رفتاری از خود بروز دهد فقط در این شرایط است كه افراد در همنشینی با یك روبات احساس رضایت و آرامش خواهند نمود.