نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

7 راه‌حل ساده برای انتخاب یك وب‌هاست مناسبتعداد بازدیدکنندگان 2823 بازدید نسخه چاپی

مترجم سمیه صفار - امروزه در اطراف ما هزاران وب‌هاست وجود دارد با هزاران طرح و برنامه كه از مراحل ساده انتخاب می‌شوند كه مانند یك كار دلهره‌آور برای آماتوران و حرفه‌ای‌ها به نظر می‌رسد. به منظور جست‌وجوی اولین وب‌هاست و یا انتخاب یك نوع بهتر آن 7 راه ساده برای دارا بودن یك هاست خوب وجود دارد كه بهتر است به آن عمل كنید:


1. سیستم‌عامل
اولین و ضروری‌ترین عامل در انتخاب یك وب هاست مشخص كردن برنامه‌ای است كه روی سرور پیاده می‌شود كه معمولا لینوكس (یونیكس) و ویندوز می‌باشد. انتخاب شما عمدتا به وب‌سایت شما و فناوری موجود در آن بستگی دارد. به طور كلی یك وب‌سایت طرح شده با تكنولوژی‌های مایكروسافت (ASP وVB) روی سرورهای ویندوز عمل می‌كنند در حالی كه بیشتر سایت‌های دیگر كه از فناوری منابع دیگر (Python، Perl، PHP و ...) استفاده می‌كنند روی سیستم‌های بر اساس لینوكس عمل می‌كنند.


2. مشخصه‌ها
بعد از انتخاب برنامه و خط‌مشی برای وب‌سایت خود، عامل بعدی تعیین ویژگی‌هایی است كه برای وب‌هاست خود نیاز دارید. لیست مشخصه‌های وب‌هاست كه هر روز به آن اضافه می‌شود، فقط باعث اتلاف وقت شما می‌شود در حالی كه اگر به دقت به بعضی از طرح‌هایی كه سطحی به نظر می‌رسند بنگرید، قضیه به خوبی برای ما روشن می‌شود. این خود شما هستید كه می‌تواند نیاز به این ویژگی‌ها را تعیین كند. اما تعدادی از واژه‌های كلیدی كه از اهمیت برخوردار است عبارت است از: فضای دیسك، پهنای باند، پشتیبانی، نهایت زمان، گارانتی، میزان دسترسی داده‌ها بر اساس تعداد و نوع، CGI، PHP، Perl، Python، SSI،Cron ، ایمیل و غیره ... . فقط به یاد داشته باشید كه وقت خود را تلف نكنید و اطمینان حاصل كنید كه وب‌هاست جدید شما هر آنچه را كه احتیاج دارید فراهم می‌كند.


3. هزینه
اغلب این تنها عاملی است كه افراد حین انتخاب اولین وب‌هاست خود درنظر می‌گیرند، بودجه ناچیز و اندك است و ظاهرا بیشتر وب‌هاست‌ها شبیه یكدیگرند. گاهی از روی خوش‌شانسی یك هاست خوب انتخاب می‌كنید اما بیشتر اوقات این شانس را ندارید و این تبدیل به یك تراژدی می‌شود. تاكید من بر این است كه انتخاب یك وب‌هاست فقط بر پایه قیمت ایجاد مشكل می‌كند. به خاطر بسپارید كه هزینه وب‌هاست شما با توجه به هزینه كلی آن، كمی بیشتر از حق‌الزحمه ماهانه است.TCO شامل كسر فروش ناشی از زمان خاموشی و سرعت پایین، استرداد خاموشی، شارژهای اضافی، هزینه‌های نصب، هزینه عوامل جزیی و بودجه ماهانه شما می‌باشد. اكثریت وب هاست‌ها شما را ملزم به پرداخت سالانه و تعدادی نیز به پرداخت ماهانه می‌كنند كه در هر دو صورت قیمت مناسب می‌باشد، این یك انتخاب كاملا شخصی است و پرداخت قسطی آن چه بسا بهتر باشد.


4. سرویس مشتری (خریدار)
مشتری عاملی است كه بیشتر اوقات فراموش می‌شود تا اینكه زمان آن می‌گذرد، چیزی خراب می‌شود و لازم به تعمیر آن است و مشتریان به طور اعجاب‌انگیزی پول شما را بر می‌گردانند تمام آنچه كه روی فروش هر دقیقه از دست داده‌اید، شما نباید سرویسی كمتر از 365/7/24 را قبول كنید وب‌سایت شما لازم است كه تمام مدت كار كند بنابراین مناسب به نظر نمی‌رسد اگر سیستم هاستینگ شما در طول تعطیلات كار نكند به خاطر آن با شركت‌های وب‌هاستینگ وارد مذاكره نشوید آنها تنها ادعای چنین سرویسی را دارند در حالی كه تعدادی از آنها كم‌كاری می‌كنند، ولی اگر چنین پیشنهادی داشتید، شبانه‌روز آن را توسط تلفن، ایمیل و چت چك كنید.


5. پشتیبانی
یك مطالعه اصولی و گسترده می‌تواند همزمان یك ذخیره‌كننده و نشانه‌ای از میزان پشتیبانی و مهارت مورد انتظار در سرویس مشتری باشد، آیا به تمامی سئوالات این بررسی به طور كامل جواب داده می‌شود؟ آیا راه‌حل‌های سطحی می‌باشد یا جواب‌های كارساز؟


6. ماندگاری
در رابطه با نام و نشان قلمرو وب‌هاست تحقیقی انجام دهید و تاریخ تاسیس آن را شناسایی كنید، تمامی موارد را از یك سال پیش و آنچه كه در طی یك سال احتمال بروز داشته است را بررسی كنید، وب‌هاست چشمگیری خواهد بود البته با درنظر گرفتن این كه بیش از 95 درصد از وب‌هاست‌ها در طول یك سال از رده خارج شده‌اند كه البته میزان زیادی نیست، شما باید شانس خود را روی آن امتحان كنید.


7. زمان نهایی
واقعیت این است كه وب‌هاست نمی‌تواند به طور كلی 100 درصد از زمان را آنلاین باشد، سرورها برای امنیت به reboot و update شدن نیاز دارند و هر وب‌هاستی كه update نشود با افزایش خطر هك شدن روبروست. 9/99 درصد از زمان گارانتی این فناوری كاملا استاندارد می‌باشد در حالی كه یك گارانتی خوب به شركت حمایت‌كننده و كار آن بستگی دارد، با استفاده رایگان یك ماهه از هاستینگ، گارانتی مدنظر قرار نمی‌گیرد، میزان وجه براساس میزان زمان خاموشی عملا بی‌ارزش است. به شما گفته می‌شود كه برای هر ماه 10 دلار بدهید و سایت شما برای 24 ساعت غیرفعال می‌باشد آنها از یك روز خاموشی شما بهره می‌برند كه تقریبا با 33 سنت تمام می‌شود.
اینجا 7 عامل ساده برای انتخاب یك وب‌هاست مناسب را دیدید. این فقط یك تحقیق و بررسی كوتاه است كه می‌تواند مشكلات زیادی را در آینده حل كند.