نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

از خانه‌هایتان سهام بخریدتعداد بازدیدکنندگان 3359 بازدید نسخه چاپی

اشاره: بورس اوراق بهادار یكی از بزرگ‌ترین بازارهای مالی در اكثر كشورهای جهان است و یكی از بهترین مكان‌ها برای سرمایه‌گذاری است. در اكثر كشورهای جهان بورس بالاترین رقم سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده است كه افراد با كم‌ترین سرمایه هم می‌توانند وارد آن شوند. بورس در وهله اول یك تجارت فیزیكی بوده است ولی در چند سال اخیر در اكثر كشورهای دنیا خرید و فروش سهام اینترنتی شده است. باید اذعان داشت كه تجارت‌های مختلفی در قالب تجارت اینترنتی وارد كشورهای مختلف شده است ولیكن قدرتمندترین آنها كه بالاترین رقم دادوستدها را به خود اختصاص داده است خرید و فروش سهام شركت‌های مختلف در اینترنت بوده است. با توجه به این كه بستر چنین تجارتی در كشور خودمان به صورت مناسب فراهم شده است، با هم نیم نگاهی می‌اندازیم به بحث خرید و فروش اینترنتی سهام و جایگاه آن در كشورمان.


 تعریف بورس
بگذارید كمی به گذشته برگردیم، از گذشته بورس به محل تمركز دادوستد‌ها گفته می‌شد، مثل بورس‌های مختلف كه در تهران وجود دارد، برای مثال به خیابان ایرانشهر بورس ماشین‌های اداری و به محل تمركز پاساژ‌های كامپیوتر ایران (خیابان ولی‌عصر محدوده میدان ولی‌عصر تا چهارراه ولی‌عصر) را بورس كامپیوتر می‌گویند. با این توصیف، بورس محل دادوستد سهام شركت‌های مختلف شد و عملا به خاطر نظم بخشیدن به این امر در ساختمان خاصی و با مدیریت ویژه‌ای اداره می‌شد. در این زمان هر كس برای خرید سهام باید به این ساختمان مراجعه می‌كرد و سهام در همان محل خرید و فروش می‌شد. كم‌كم با گسترش متقاضیان و خریداران سهام و شلوغی و بی‌نظمی حاكم بر مراكز ارائه سهام (بورس) شركت‌هایی به این چرخه اضافه شدند كه متقاضیان خرید سهام به جای مراجعه مستقیم به بورس به آن مراكز مراجعه می‌كردند. این مراكز را كارگزاری نامیدند و این بار كارگزاران بودند كه به ساختمان بورس مراجعه می‌كردند.


ورود اینترنت
با گسترش فناوری اطلاعات و شبكه جهانی اینترنت، مدیران بورس و كارگزاران كه به دنبال افزایش بازار خرید و فروش سهام بودند، به فكر خرید و فروش سهام از طریق وب و شبكه جهانی اینترنت افتادند. اینترنت دسترسی به بازارهای سرمایه را تسهیل كرده است. اطلاعات مالی شركت‌ها و وضعیت سرمایه‌گذاری در سامانه‌های اینترنتی عرضه می‌شود. خرید و فروش اینترنتی سهام به نسبت مراجعه به كارگزاری مزایایی هم داشت كه البته این مزایا هم به نفع كارگزار و مدیر بورس بود و هم به نفع خریدار.

در این سیستم فروش سهام تمام هزینه‌های كارمزد كارگزاری و تسهیلات بورس و مالیات فروش همانند حالت سنتی خرید و فروش می‌باشد و یكی از مزایای خیلی مهم خرید و فروش اینترنتی سهام سرعت عمل در معامله است، چون در حالت سنتی شما باید از یك روز قبل پول را به حساب كارگزاری واریز كنید و فرم‌های مربوطه را پر كنید و فردای آن روز دستور خرید و فروش شما انجام خواهد شد ولی در خرید و فروش اینترنتی شما می‌توانید در ساعات كاری بورس اقدام به درخواست خریدوفروش را به كارگزاری ارسال كنید و در صورتی‌كه مشكلی نباشد معامله انجام می‌شود .


همچنین در گذشته شما برای خرید و فروش سهام می‌بایست به كارگزاری‌ها مراجعه می‌كردید و بایستی در صف‌های طولانی كارگزاری‌ها وقت خود را تلف می‌كردید، اما در سیستم خرید و فروش اینترنتی به راحتی و حتی از منزل می‌توانید سهام خود را دادوستد كنید. همچنین باید مدنظر داشت كه اینترنت نه تنها خرید و فروش سهام با هزینه‌ای پائین را امكان‌پذیر ساخته است، بلكه این امكان را برای سرمایه‌گذاران جزء فراهم آورده است كه به راحتی به اطلاعات كم هزینه مالی دست یابند كه قبلا منحصر به افراد حرفه‌ای بوده است. مهم‌ترین مزیت ایجاد و توسعه بازارهای الكترونیكی جلوگیری از دستكاری و انحراف قیمت‌ها و افزایش معاملات كارا و منصفانه شدن بازار و كاهش هزینه‌ها است.


 بازار بورس اینترنتی در ایران
در كشور خودمان ایران مدتی است كه خرید و فروش سهام از طریق اینترنت فراهم شده است. براساس آخرین آمار مدیریت نظارت بر كارگزاران سازمان بورس و اوارق بهادار، سامانه خرید و فروش سهام از طریق اینترنت توسط شركت‌های كارگزاری افزایش یافته است. در حالی از بین 89 شركت كارگزاری 67 شركت تاكنون اقدام به راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی كرده‌اند كه آمارها حكایت از آن دارد كه سرمایه‌گذاران و سهامداران به دلیل موانع متعدد و با تكیه بر عادات، همچنان به طور سنتی اقدام به ارائه سفارش و خرید و فروش سهام به كارگزاران خود می‌كنند.

مدیریت نظارت بر كارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار درصدد بهینه‌تر كردن سامانه خریدوفروش از طریق اینترنت توسط شركت‌های كارگزاری است تا آنها بتوانند بخشی از معاملات خود را از این طریق انجام دهند. تعداد سایت‌های شركت‌های كارگAvزاری بورس در حالی به 67 مورد رسیده كه به دلایل مختلف دورن و برون سازمانی كمتر سهامداری حاضر به استفاده از روش‌های جدید در بازار سهام می‌شود.


این در حالی است كه در برابر عدم نهادینه شدن استفاده فراگیر از دنیای مجازی در ایران در بورس دیگر كشورها از سال‌ها پیش مراجعه حضوری سرمایه‌گذاران به شركت‌های كارگزاری به شدت كاهش یافته و در بسیاری موارد با استفاده از اینترنت هیچ نیاز و لزومی به تماس مستقیم با شركت‌های كارگزاری وجود ندارد. به گفته مدیران كارگزاری‌ها اكثر مشتریان آنها به صورت سنتی معامله می‌كنند و شاید حدود 10 درصد از مشتریان این كارگزاری از سایت اینترنتی بهره‌برداری می‌كنند.


 دلایل عدم رشد بازار online سهام
در بورس ایران به دلیل عدم فراهم بودن بسترهای مخابراتی، مباحث حقوقی، قوانین، عادت به نظام بروكراسی اداری و همچنین نبود امكانات و سطح نامقبول فرهنگ سهامداری، بهره‌گیری از پایگاه‌های اطلاع‌رسانی شركت‌های كارگزاری و ارائه سفارش‌های خرید و فروش در حد بسیار اندكی بوده و سرمایه‌گذاران مجبورند به صورت حضوری و یا تلفنی اقدام به طی مراحل قانونی معامله سهام كنند. مشتریان دائمی و ثابت شركت‌های كارگزاری بیشتر به حضور فیزیكی و ارتباط تلفنی تمایل دارند و تعدادی هم با حضور در تالار حافظ به تبادل نظر می‌پردازند. پهنای باند پائین و سرعت اندك اینترنت به همراه عدم فرهنگ‌سازی موجب شده كمتر سهامداری به استفاده از سایت‌های كارگزاری ترغیب شود. كارشناسان معتقدند برای حل این نوع مشكلات باید با بهره‌گیری از تكنولوژی و نرم‌‌افزارها و سخت‌‌افزارها و همچنین درنظر گرفتن مشوق‌هایی سرمایه‌گذاران را به سمت این رفتارهای جدید سوق داد.


 خرید و فروش سهام از طریق موبایل
در حالی كه هنوز خرید و فروش اینترنتی سهام با استقبال خوبی مواجه نشده است اما حتی برخی از بانك‌ها پا را از این فراتر نهاده و امكان خرید و فروش سهام از طریق تلفن همراه را نیز ممكن ساخته‌اند. بانك توسعه صادرات ایران كه این سرویس را راه‌اندازی كرده است حتی اعلام كرده به منظور ترویج فرهنگ استفاده از خدمات بانكداری الكترونیكی در حال حاضر هیچ كارمزدی در این بانك از مشتری برای انجام این خدمات انجام نمی‌شود. این بانك با اعلام اینكه پیدایش تجارت الكترونیكی موجب تقلیل هزینه‌های مبادلاتی و افزایش سرعت و كارآیی در مبادلات تجاری شامل دریافت اطلاعات تجاری، ثبت سفارشات و انجام واریزهای مالی شده است، تلفن سیار را به عنوان یكی از مجراهای اساسی نقل و انتقالات وجوه بانكی و به عنوان یك ابزار پرداخت كارا و سهل‌الوصول مطرح دانسته و از این رو استفاده از این وسیله برای خرید و فروش سهام را در دستور كار خود قرار داده است.

ارائه گزارش‌های مالی حساب مشتری از طریق پیام كوتاه كه شامل هر واریز و یا برداشتی می‌باشد در سایت این بانك امكانپذیر است و مشتریان با اعلام شماره تلفن خود و با استفاده از هر نوع گوشی می‌‌توانند از این خدمت نیز استفاده كنند. این سرویس موبایل بانك، قابلیت ارائه اطلاعات حساب بانكی افراد، انتقال وجوه، خدمات مربوط به چك، پرداخت وجوه و قبوض خدمات شهری، اعلام نرخ روزانه ارز و امكان مشاهده نرخ‌های سهام و صدور دستور خرید و فروش آن را خواهد داشت. هر دستگاه تلفن همراه برای استفاده از این خدمات باید دو امكان را داشته باشد: مرورگر WAP و سرویس ویژه دیتا كه از سوی مخابرات گرفته می‌شود. البته دست‌اندركاران این امر درصددند همچنین به زودی امكان خرید از فروشگاه‌ها كه گامی عملی در تجارت الكترونیك است را میسر نمایند.


 نحوه استفاده مشتریان از سایت‌های اینترنتی
بعد از اینكه یك‌ بار اقدام به خرید سهام از بورس اوراق بهادار توسط كارگزاری‌های بورس نمودید دارای كد سهامداری می‌شوید. بعد از اینكه كد سهامداری را دریافت كردید، باید به یكی از شعب یكی از بانك‌هایی كه مبادرت به خرید و فروش اینترنتی سهام می‌كنند مراجعه كنید و از كارمند مربوطه تقاضا می‌كنید شرایط و مدارك مورد نیاز برای خرید و فروش اینترنتی سهام را برای شما اعلام نماید. در اكثر موارد شما باید اقدام به افتتاح یك حساب قرض‌الحسنه كنید تا برداشت و واریز وجوه برای خرید و فروش سهام با این حساب انجام شود. بعد از طی این مراحل برای شما یك نام كابری و دو رمز عبور ایجاد می‌شود تا با استفاده از اینها بتوانید به دفتر كار خود در سایت بانك مربوطه رفته و كارهای بانكی خود و از جمله خرید و فروش سهام را انجام دهید.

متقاضی خرید با ورود به سایت اینترنتی بانك و یا كارگزاری باید با استفاده از كد شناسایی و كلمه عبور خود قسمت مربوط به خرید سهام را انتخاب نماید و سپس فرم وكالت‌نامه برداشت از حساب و خرید سهام را تكمیل نموده و بر روی قسمت تائید كلیك نماید. پس از این مراحل ضمن برداشت مبلغ خرید سهام از حساب‌های تعیین شده توسط خریدار، درخواست خرید سهام به كارگزاری بانك توسعه صادرات ایران ارسال می‌شود و عملیات خرید سهام بنا بر سفارش وی صورت خواهد گرفت. پس از انجام عملیات خرید توسط كارگزار، اطلاعیه الكترونیكی خرید به آدرس پست الكترونیكی خریدار ارسال می‌شود. اعلامیه خرید سازمان بورس نیز به نشانی تعین شده كه توسط مشتری در فرم درخواست معین شده است، فرستاده خواهد شد.