نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

معیارهای انتخاب یك ضدویروس مناسب

گفت‌وگوی ماهنامه دنیای كامپیوتر و ارتباطات با مدیرعامل شركت سهند رایان افق نماینده انحصاری ضدویروس آویرا در ایرانتعداد بازدیدکنندگان 3091 بازدید نسخه چاپی

مریم سلطان‌زاده - در دنیای شبكه‌ای امروز، لزوم داشتن یك نرم‌افزار ضدویروس قدرتمند كه كامپیوتر ما را از انواع ویروس‌ها، كرم‌ها و به‌طور كلی كدهای مخرب مصون بدارد، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. خوشبختانه (شاید هم متأسفانه) انتخاب‌های متعددی در این زمینه وجود دارد، ولی واقعاً كدام یك از آنها می‌تواند  مشكل كامپیوتر(یا كامپیوترهای شبكه) ما را بهتر حل كند؟ كافی است سری به سایت‌های مربوط به فروشندگان این نوع نرم‌افزارها بزنید.

به نظر می‌رسد كه همه آنها از بهترین‌ها هستند و همه آنها در تمام طول سال و در تمام 24 ساعت شبانه‌روز خدمات خود را ارائه می‌دهند، از طرفی به دلیل بازار رقابتی موجود، هیچكدام از آنها اطلاعات دقیقی از نرم‌افزار خود ارائه نمی‌دهند. شما چه یك متخصص IT باشید و چه یك كاربر معمولی، ممكن است به دلیل نداشتن اطلاعات صحیح برای انتخاب ضدویروس مناسب خود با مشكل مواجه شوید. بنابراین بسیار مهم است كه بدانید عوامل مهم برای انتخاب یك ضدویروس چیست؟ در این زمینه با آیدین مهدی پور مدیرعامل، شركت سهند رایان افق نماینده انحصاری ضدویروس آویرا به گفت‌وگو نشستیم، كه در پی می‌آید.


آیا هزینه كردن برای امنیت اجباری است یا می‌توان در آن صرفه‌جویی كرد؟
● امنیت سیستم‌های اطلاعاتی امری پویا است و نمی‌توان با تفكر محافظه كارانه، به سیستمی ایمن دست یافت. خوشبختانه كاربران قدرت انتخاب دارند و می‌توانند همواره بهترین گزینه را با مطالعه دقیق و با توجه به تجربه حرفه‌ای‌ها در این زمینه انتخاب كنند. صرف كردن هزینه برای امنیت امری اجتناب ناپذیر است و در صورت مختل شدن آن، سازمان با مشكلات عمیق‌تری روبه‌رو خواهد شد. هزینه كردن برای بهتر شدن امنیت بهتر از صرفه‌جویی بی مورد به حساب می‌آید. 

چرا باید از ضدویروس استفاده كرد؟
● طبق آمارهای سازمان‌های بین‌المللی، نیمی از كامپیوترهای دنیا، آلوده به ویروس هستند و حتی 20% از كامپیوترهایی كه از ضدویروس استفاده می‌كنند نیز از این امر مستثنی نیستند. ویروس‌ها بعضاً صدمات جبران ناپذیری به شبكه‌های كامپیوتری شما وارد می‌آورند كه هزینه برخی از این صدمات بیشتر از مصرف چندین سال ضدویروس است. برخی از صدمات ناشی از ویروس‌ها عبارتند از اختلال در امور عادی سازمان و تضعیف قدرت رقابت آن و تهدید آینده آن سازمان، اختلال در مكاتبات درون و برون سازمانی، نیاز به صرف وقت و انرژی بیشتر در جهت رفع مشكلات ناشی از ویروس‌ها، تحمیل هزینه و صدمات مالی و روحی، از دست رفتن اطلاعات و... پس می‌توان با استفاده از یك ضدویروس قدرتمند، هوشمند و سبك كه قادر به تأمین امنیت كلیه لایه‌های شبكه است به امنیت اطلاعات خودمان كمك كنیم، همچنین با انتخاب ضدویروسی با خدمات پس از فروش مناسب خیالمان را از بابت پشتیبانی هم راحت كنیم.

 از نظر شما یك ضدویروس خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟
● یك ضدویروس ایده‌آل باید سبك، هوشمند، قدرتمند و دارای خدمات پس از فروش(پشتیبانی) خوب باشد. در صورتی كه این خصوصیات را داشته باشد، می‌تواند رضایت مشتریان را جلب كند. البته عواملی چون، كم‌ترین سربارگذاری روی سیستم، بهترین سرعت عمل در واكنش به ‌تهدیدات، بالاترین درصد شناسایی تهدیدات، كمترین تأثیر در عملكرد سیستم، شناسایی ویروس‌های محلی، گستره كامل محصولات برای دستگاه‌های موبایل، كامپیوترهای رومیزی، سرورها، دروازه‌های اینترنت، دروازه‌های ایمیل، پرتال‌ها و دستگاه‌های فایروال در انتخاب یك ضدویروس مناسب می‌تواند موثر باشد. 

تفكری در بین كاربران وجود دارد كه می‌گویند: «چون به اینترنت وصل نمی‌شوم، پس نیازی به ضد‌ویروس ندارم» چه پاسخی را می‌توان به آنها داد؟
● هرگز این تفكر را باور نكنید، چرا كه حتی اگر به اینترنت متصل نباشید، ویروس‌ها و كرم‌های اینترنتی و همچنین نرم‌افزارهای جاسوسی می‌توانند از طریق CD، فلاپی دیسك و كارت مموری موبایل و حتی نصب نرم‌افزارهای مورد اطمینان به سیستم شما آسیب وارد شوند. رواج ابزارهای انتقال اطلاعات و دستگاه‌هایی همچون موبایل و حافظه‌های همراه (فلش) راه را برای تكثیر سریع ویروس‌ها و نرم‌افزارهای مخرب هموار كرده است. پس در صورتی كه سیستم شما دارای نرم‌افزارهای مناسب امنیتی نیست از اتصال حافظه موبایل و دیگر ابزارهای ذخیره‌سازی جانبی به كامپیوتر خود خودداری كنید. 

شما آویرا را در ایران ارائه می‌كنید، آیا آویرا این ویژگی‌ها را دارد؟
● خوشبختانه آویرا تمامی این ویژگی‌ها را داراست، علاوه بر موارد یاد شده، آویرا دارای نمایندگی رسمی در ایران بوده و محصول مستقیماً و به اسم خود كاربر از طریق آلمان ثبت می‌شود. شركت سهند رایان توزیع كننده انحصاری آویرا در ایران می‌باشد و شركت آلمانی آویرا، از ما به عنوان بهترین نماینده در جهان تقدیر به عمل آورده است. از لحاظ ارائه پشتیبانی از سوی كمپانی سازنده، شركت سهند رایان از اولویت بالایی برخوردار می‌باشد. به عنوان مثال، به دلیل نیاز و در جهت رفع مشكل یكی از مشتریان، این شركت، الگوریتم پاك كردن برای ویروس sality.Y‌ را از آویرا درخواست كرده بود كه در 2 روز این درخواست را انجام دادند و در حال حاضر، آویرا تنها ضدویروسی است كه قادر به پاك كردن (clean-Disinfect) ویروس Sality.Y می‌باشد و این ویژگی بنا به درخواست ایران اضافه شد. 

در خصوص تاریخچه شركت آویرا برای خوانندگان ما توضیحاتی بدهید؟
● این شركت با بیش از 100 میلیون مشتری و بیش از 500 كارمند، یكی از بزرگ‌ترین شركت‌های ارائه‌كننده راهكارها و محصولات امنیتی در دنیا است كه در سال 1988 فعالیت خود را در آلمان آغاز كرد. شركت در سال 2001 ضدویروس آویرا را معرفی و روانه بازار كرد. به دلیل به كارگیری الگوریتم‌ها و تكنولوژی‌های پیشرفته شناسایی ویروس، كیفیت این ضدویروس در سال‌های اخیر بهبود قابل توجهی یافته و این ضدویروس از سال 2006 تاكنون همواره رتبه بسیار قابل توجهی در آزمون‌های مقایسه‌ای كسب كرده است.

نتایج آزمایش‌های سازمان‌های مستقل جهانی حاكی از احراز رتبه اول تا دوم ضدویروس این شركت در سال‌های اخیر می‌باشد. آویرا با بیش از 20 سال سابقه در امر محصولات امنیتی، دارای محدوده وسیع و جامعی از محصولات برای كاربران موبایل تا شبكه‌های بزرگ از جمله ضدویروس برای سرورهای ویندوز، یونیكس، سولاریس، ضدویروس برای دروازه‌های اینترنت SQUID و ISA و همچنین ارائه‌كننده محصولات امنیت ایمیل سرورها (ضدویروس و ضداسپم) برای كلیه ایمیل سرورها از جمله ایمیل سرورهای یونیكس و Exchange و ضدویروس برای سرورهای پرتال مانند sharepoint می‌باشد.

 گفتید آویرا رتبه‌های اول و دوم را احراز كرده است، لطفاً در این مورد بیشتر توضیح دهید.
● این ضدویروس در آزمون‌های سال 2008، با شناسایی 6/99 درصد در دو آزمون On-demand و شناسایی 71 درصد در آزمون Pro Active كه از سوی سازمان معتبر و مستقل AV-Comparatives برگزار می‌شود، بالاترین درصد شناسایی را نسبت به دیگر ضدویروس‌ها داشته و به عنوان بهترین ضدویروس سال 2008 انتخاب شد. در آزمون‌های 2009 نیز، آویرا رتبه بسیار قابل توجهی كسب كرده و به جز یك مورد، در كلیه آزمون‌ها رتبه نخست را كسب كرده است. 


هر كدام از ضدویروس‌ها، جهت اثبات برتری خود، به نتایج مؤسساتی استناد می‌كنند كه در آن مؤسسه رتبه بالایی دارند. آیا AV-Comparatives معتبر و مستقل است؟
● فقط سازمان‌های AV-Comparatives و AVTEST ضدویروس‌ها را از لحاظ فنی مقایسه كرده و مورد تأیید تمامی تولیدكنندگان ضدویروس در دنیا می‌باشند. تست‌های مربوط به AV-Comparatives بسیار جامع و دقیق بوده و ضدویروس‌ها را از كلیه جهات مورد بررسی قرار می‌دهد. به عنوان یك دلیل ساده از اعتبار این سازمان، می‌توان به این نكته اشاره كرد كه تقریباً تمامی ضدویروس‌ها، به ویژه ضدویروس‌های مشهور، نشان‌های كسب شده از سوی آن را با افتخار یاد كرده و در تبلیغات خود از آن سود می‌جویند. البته یك سری مؤسساتی مانند top ten antivirus هستند كه صرفاً از نقطه نظر تجاری ضدویروس‌ها را بررسی می‌كنند، در حالی كه AV-Comparatives صرفاً آزمون‌های فنی انجام داده و نتایج آن بازگوكننده كیفیت ضدویروس است. 

ضدویروس آویرا در ایران و جهان چه جایگاهی دارد؟
● از نقطه نظر مقایسه فنی، ضدویروس آویرا بسیار قدرتمند، هوشمند و سبك بوده و دارای گستره وسیعی از محصولات برای تمامی اجزای شبكه است. از این جهت این ضدویروس در دنیا مقام اول را داراست و كاربران آن از كیفیت نرم‌افزار رضایت كامل دارند. از لحاظ فروش نیز این محصول جایگاه خوبی داشته است. این شركت فعالیت خود در ایران را از حدود 18 ماه قبل شروع كرده است. تاكنون این محصول انتخاب حرفه‌ای‌ها و اهل فن بوده ولی خوشبختانه روز به روز استقبال از آن بیشتر شده و حتی كاربران ضدویروس‌های مشهور و افراد غیرمتخصص در امر IT نیز به كیفت بسیار بالای آن واقف گشته و آویرا را بهترین گزینه برای تأمین امنیت كامپیوترها و شبكه خود یافته‌اند. با توجه به اینكه آویرا برای كلیه لایه‌های شبكه محصولات امنیتی ارائه می‌كند، لذا مدیران شبكه‌های بزرگ در ایران استقبال بی‌نظیری از آن به عمل آورده و در حال حاضر، آویرا امنیت بیش از 300 شبكه بزرگ از جمله  بسیاری از دانشگاه‌ها، بانك‌ها، شركت‌ها، بیمارستان‌ها و سازمان‌ها و ادارات ایران را تامین كرده است كه با توجه به سابقه فعالیت نه چندان طولانی آن، موفقیت بسیار چشمگیری به حساب می‌آید. 

بازار هدف شركت شما بیشتر چه طیفی از كاربران را پوشش می‌دهد؟
● در حال حاضر، خوشبختانه هر دو مورد كاربران شبكه و كاربران خانگی مورد توجه بوده و خدمات و محصولات برای هر دو گروه ارائه می‌شود. با هدف ارائه پشتیبانی رضایت بخش، در حال حاضر آویرا دارای نمایندگی فروش و خدمات پس ار فروش در كلیه استان‌ها می‌باشد. به همین دلیل و با در نظر گرفتن محصولات عالی، كاربران و مدیران شبكه استقبال بی نظیری از آویرا به عمل آورده‌اند. همچنین، محصولات خانگی آویرا در فروشگاه‌های معتبر سراسر كشور قابل تهیه می‌باشد. 

پیش‌بینی شما از بازار ضدویروس آویرا در سال‌های آینده چه مقدار است؟
● آویرا دارای مزایای زیادی نسبت به سایر رقبا می‌باشد كه از جمله می‌توان به مواردی همچون كیفیت بالا، واكنش سریع نسبت به تهدیدات جدید، دارا بودن نمایندگی رسمی در ایران، ارائه پشتیبانی محلی در سراسر كشور و ... اشاره كرد. به دلیل استقبال گسترده از محصولات آویرا و با در نظر گرفتن اینكه اینكه خوشبختانه اكثر كاربران محصولات ضدویروس خود را بر اساس مطالعه و تحقیق و بررسی انتخاب می‌كنند، و با در نظر گرفتن پشتیبانی عالی آویرا در سراسر كشور، پیش‌بینی می‌شود كه در یك سال آینده، آویرا بالاترین درصد سهم بازار را به خود اختصاص دهد. 

در اكثر نرم‌افزارهای ضدویروس جدا از توانایی‌های فنی بالا، اشكالاتی هم از قبیل پاك كردن فایل‌های سالم دیده می‌شود، به عنوان یك متخصص در آویرا این اشكالات را دیده‌اید؟
● می‌توان دو اشكال عمده را در مورد آویرا مطرح كرد. مورد اول تشخیص نادرست فایل‌ها‌ (False Posetive) است كه امری غیرقابل اجتناب برای كلیه ضدویروس‌های هوشمند به حساب می‌آید. در هر ساعت بیش از هزار نمونه ویروس از نقاط دنیا به آویرا فرستاده می‌شود و آنها مجبورند روش‌های مختلف تشخیص هوشمندانه برای مقابه با آن در پیش گیرند. باید توجه داشت كه این مشكل برای فایل‌هایی به وجود می‌آید كه به نحوی مشكوك هستند و یا در طراحی آنها، استانداردهای برنامه‌نویسی به خوبی رعایت نشده است كه با توجه به رفتار مشكوك، آویرا آنها را به عنوان ویروس معرفی می‌كند.

لازم به ذكر است كه در صورت بروز چنین مشكلی، آویرا آن را در مدت زمان كمتر از 4 ساعت و با به روز كردن بانك اطلاعاتی حل می‌كند. همچنین لازم به ذكر است كه ما تاكنون فقط در 3 مورد با این مشكل مواجه شده‌ایم كه خوشبختانه در هر مورد، مشكل در ظرف كمتر از 4 ساعت حل شده است. از دیگر مشكلات آویرا قیمت بالای آویرا نسبت به سایر ضدویروس‌ها است كه با در نظر گرفتن كیفیت بالای آن امری طبیعی است. البته خوشبختانه شركت آلمانی آویرا، تخفیفات مناسبی برای مراكز آموزشی، پژوهشی و مراكز دولتی در نظر گرفته است كه مشكل قیمت تا حدودی برای آنها تسهیل شده و حتی در برخی موارد، قیمت از سایر رقبا پایین‌تر هم هست. مخصوصاً برای مراكز آموزشی، تحقیقاتی و پژوهشی، آویرا تخفیف در حد 70% ارائه می‌كند.

در انتهای مصاحبه بد نیست در باره شركت سهند رایان افق نیز توضیحات بیشتری برای خوانندگان ماهنامه ارائه نمایید.
● با گسترش روز افزون شبكه‌های كامپیوتری مسائل و نیازهای مهمی همچون مدیریت، امنیت، نگهداری و یكپارچه‌سازی سیستم‌ها را در پی دارد. شركت سهند رایان افق با بهره‌گیری از تجارب متخصصین برجسته شبكه و ارتباطات و با در اختیار داشتن نمایندگی محصولات معتبر و شناخته شده در سطح جهان، خدمات گسترده‌ای در زمینه پیاده‌سازی، مشاوره و ارائه راهكارهای جامع فناوری اطلاعات به ویژه در زمینه امنیت، مدیریت، پیام‌رسانی، مدیریت و سهمیه‌بندی پهنای باند ارائه می‌نماید. این شركت مفتخر است كه این محصولات و خدمات را به بیش از 160 مركز شامل سازمان‌ها، دانشگاه‌ها و شركت‌های بزرگ كشور ارائه داده است. 

فعالیت‌های اصلی این شركت به جز ارائه ضدویروس در چه زمینه‌هایی می‌باشد؟
● فعالیت‌های اصلی شركت ارائه راهكارهای جامع امنیتی، مانیتورینگ، تست وآنالیز شبكه و خدمات ISMS ، طراحی و اجرای مراكز داده و شبكه‌های LAN, WAN, MAN ، راهكارهای جامع پیام‌رسانی، راهكارهای جامع مدیریت و سهمیه‌بندی منابع مصرفی، راهكارهای جامع پشتیبان‌گیری و ذخیره اطلاعات، راهكارها و محصولات آموزش الكترونیكی، راهكارهای Server Based Computing – SBC می‌باشند. همچنین در حوزه محصولات، آنتی اسپم باراكودا، مدیریت پهنای باند Bsplitter، مدیریت تهدید یكپارچه Endian UTM ، مدیریت پهنای باند Bsplitter و نهایتاً ایمیل سرور axigen برترین ایمیل سرور رده كریر در دنیا، در لیست محصولات این شركت است.