نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

خریداران را رد كردیم!

گفت‌وگو با یوجین كسپرسكی، مدیر عامل شركت كسپرسكیتعداد بازدیدکنندگان 2981 بازدید نسخه چاپی

یوجین كسپرسكی، دانش آموخته ریاضیات و رمزنگاری است. پس از فراغت از تحصیل، و با یافتن نخستین ویروس در كامپیوتر شخصی‌اش، برنامه‌ای برای حذف آن نوشت. در همان زمان یوجین آغاز به جمع‌آوری ویروس‌ها و برنامه‌های مرتبط با آنها در یك مجموعه كرد؛ بعدها با تاسیس شركت كسپرسكی توسط او و چند تن از همكارانش در سال 1997، همین مجموعه به پایه بانك اطلاعاتی كسپرسكی بدل شد. یوجین از سال 2007 تاكنون به عنوان مدیر عامل كسپرسكی فعالیت می‌كند، شوخ و بذله‌گوست، و تقریبا پاسخ هیچ پرسشی را بدون شوخی یا خنده نمی‌گذارد.

در پاسخ خبرنگاری كه می‌پرسد: «شما برای مبادلات مالی خودتان از اینترنت استفاده می‌كنید؟» می‌گوید: «نه! من در روسیه "بی‌نام" هستم، همه مرا می‌شناسند اما كسی چهره مرا نمی‌بیند چون از دیده شدن در تلویزیون پرهیز می‌كنم و كارت اعتباری خودم را هم در فروشگاه‌ها ارائه نمی‌كنم. گمان نمی‌كنم بیل گیتس هم با كارتش خرید كند...» كسپرسكی در گفت‌وگو با دنیای كامپیوتر و ارتباطات، با تاكید بر رشد شایان توجه وضعیت و فروش شركتش در منطقه خاورمیانه، و با تجدید خاطرات سفر كوتاهی كه به تهران داشته، جایگاه ایران را در این منطقه از دیدگاه خود برجسته عنوان می‌كند.


آیا شما در كسپرسكی برای توسعه خودتان به دنبال سرمایه‌گذار هستید؟
● واقعیت این است كه كسپرسكی شركتی خصوصی است كه سودده بوده و در حال حاضر نیازی به سرمایه‌گذاری ندارد، همینطور ورود به بازار سهام نیز در آن احساس نمی‌شود چون همواره بر مبنای درآمد و سود خود ادامه فعالیت می‌دهد. 

آیا هیچ پیشنهادی از رقبایتان برای خرید و تملك كسپرسكی داشته‌اید؟
● (با خنده) بله كه داشته‌ام، از شركت‌های ضدویروس دیگر كه نام نمی‌برم تقاضای خرید كسپرسكی را داشتند، اما ما این تقاضا را رد كردیم! 


گفته می‌شود كه استخدام هكرها یكی از روش‌های متداول شركت‌های امنیتی است، شما حاضرید یك هكر را به استخدام خودتان درآورید؟
● نه، اصلا! دلایل متعددی برای این تصمیم داریم. ببینید اساسا «حمله كردن همواره بسیار راحت‌تر از محافظت كردن است.» از نظر من افراد سه دسته‌اند، گروهی با یافتن یك كیف در خیابان، به دنبال صاحب آن می‌گردند، دسته دوم كیفی را كه یافته‌اند در جیب خودشان می‌گذارند، اما گروه سومی هستند كه كیف را از جیب دیگران دزدیده و در جیب خودشان می‌گذارند؛ مجرمین سایبر در واقع گروه سوم هستند. وقتی چنین افرادی یا كسانی كه نویسنده ویروس هستند برای كار به ما مراجعه می‌كنند، بی‌تردید پاسخ منفی می‌شنوند.

با توجه به رشد سریع دسترسی به اینترنت در جهان، شاهد گسترش جرایم در فضای سایبر هم هستیم، شما برای مقابله با این موضوع آمادگی دارید؟
● بله البته! با افزایش این جرایم و تهدیدات، ما نیز تمهیدات و تكنولوژی‌های تازه‌تر به همراه تحلیلگران زبردست را داریم كه با این خطرات مقابله می‌كنند، و این موضوع در برنامه‌های ما جدی است.

شما در ارائه‌تان از سایبرتروریسم و خطر گسترش آن صحبت كردید، و راه‌حل‌هایی هم برای آن برشمردید، آیا در این زمینه با دولت یا سازمان‌های مسئول بین‌المللی، همكاری و مشاركتی دارید؟
●ما در تماس با پلیس سایبر در بسیاری كشورها مانند روسیه، امریكا و امریكای لاتین، كشورهای اروپایی و... ارتباط نزدیكی برقرار كرده‌ایم كه در برخی موارد منجر به دستگیری مجرمان هم شده است، ضمن این كه در صورت نیاز به دولت‌ها در این زمینه مشاوره داده و پلیس سایبر را از تجربیات خودمان آگاه می‌كنیم، و در این زمینه نهایت تلاش و همكاری را در مقابله با تبهكاران سایبر به عمل می‌آوریم.اما نكته منفی اینجاست كه متاسفانه مسئولان و دولت‌ها همچنان به مسئله به صورت داخلی و ملی نگاه می‌كنند، در حالی كه اینترنت مرز نمی‌شناسد.

با توجه به حملات زیادی كه به ویندوز كردید علاقه مندم بدانم روی كامپیوترتان از چه سیستم عاملی استفاده می‌كند؟
● (با خنده) ویندوز اكس‌پی! البته قصد تغییر آن به ویندوز 7 را دارم، و احتمالا در روی نوت‌بوك دومم هم سیستم عامل MAC را نصب خواهم كرد!