نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

غول­ها به پا می­خیزند

مروری بر وضعیت صنعت بازی­های رایانه­ای در نیمه نخست سال 2009تعداد بازدیدکنندگان 3728 بازدید نسخه چاپی

زمانی كه فروش بازی­های كامپیوتری در بازار، گرفتار یك سیر نزولی ناگهانی و شدید شد، صاحبان این صنعت درصدد برآمدند تا با برگرداندن شركت­ها و نام­های معروف به چرخه تولید و كاهش قیمت­ها در بخش دستگاه­ها و بازی­های كامپیوتری در نیمه دوم سال، نمودار فروش را به تدریج به حالت قبل برگردانند. اكثر شركت­های معروف و بزرگ تولیدكننده بازی­های كامپیوتری، مانند: اكتیویژن بلیزارد و الكترونیك آرتز كه در هر فصل گزارشی از فروش محصولات خود را ارائه می­كردند، از ماه ژوئن با سقوط نموداری شدیدی در بخش فروش بازی­های كامپیوتری مواجه شدند كه از سال 2000 بیشترین ضرر را برای این شركت­ها به همراه داشته است.

اما تحلیل­گران و كارشناسان این حوزه عقیده دارند برخلاف نیمه اول سال كه در مقایسه با سال­های پیش از آن، بدترین آمار فروش بازی­های كامپیوتری را نشان می‌دهد، بازی­هایی كه در نیمه دوم سال 2009 روانه بازار شدند، فروش بسیار خوبی داشتند. در ادامه سال نیز بازی‌های جدید و بسیار متنوعی مانند چهار بازمانده و نسخه‌های جدید  Assassin's Creed, Call of duty , Halo  وارد بازار می­شوند كه پیش­بینی می­شود فروش بالایی داشته باشند. مایك هیكلی، تحلیل­گر مؤسسه جانكو، بر این باور است كه در ادامه سال جاری میلادی بازی­هایی كه عرضه خواهند شد،  با فروش رضایت­بخش خود التیامی بر زخم­های غول­های صنعت بازی خواهند بود. 

او همچنین به این نكته اشاره می‌كند كه كاهش قیمت­ها، در آینده نزدیك برای این صنعت بسیار مهم و تأثیرگذار خواهد بود. اما نكته اینجاست كه ابتدا باید كاهش قیمت در اجزای سخت­افزاری رخ دهد. به دنبال آن نرم­افزارها نیز ارزان خواهند شد.  هم­اكنون پس از Xbox 360 مایكروسافت و Playstation 3 سونی، دستگاه  Wii  شركت نینتندو با قیمت 250 دلار از پرفروش­ترین كنسول‌های بازی محسوب می‌شوند. در این رقابت، قیمت 200 دلاری ارزان­ترین نسخه ایكس­باكس Sony را وادار كرد تا به فكر كاهش قیمت PS3های 400 دلاری خود باشد. 

چنین كاهش قیمتی همیشه در ذهن توزیع­كنندگان بازی­ها بوده است؛ به­ویژه حالا كه فروش بازی‌ها سیری نزولی پیدا كرده، قیمت­های ارزان­تر برای اجزای سخت­افزاری، تولید را بالا خواهد برد و نتیجتاً فروش نرم‌افزارها، بازی‌ها و برنامه‌ها افزایش پیدا می­كند. یك تحلیل­گر و كارشناس Pacific Crest می‌گوید: «مردم تصور می­كردند كه از این پس در صنعت كامپیوتر روند فروش بازی­ها سیر نزولی و افت خواهد داشت. اما تصور همگان اشتباه بود و این طور نشد. در حقیقت تغییر در بازار بازی­های كامپوتری بیشتر به بخش سخت­افزار مربوط  می­شد، نه چرخه اقتصادی آن.»   

پس از طوفان 
اگرچه در آمریكا فروش بازی­های كامپیوتری و نرم­افزارها با كاهش 12 درصدی مواجه شد، ولی مؤسسه تحقیقات بازار NPD پیش­بینی كرد كه اگر به همین صورت توزیع بازی­های جدیدتر و پیشرفته­تر ادامه پیدا كند، در اول سال سود خوبی عاید ناشران و تولیدكنندگان خواهد شد تا بتوانند خاطرات تلخ سال 2008 و اوایل امسال را فراموش كنند. 

پخش "Guitar Hero" در بازار، كه موفقیت بزرگی برای Activision محسوب می­شد، در دوره ركود، درآمد سرشاری را نصیب این شركت كرد. اما در حالی كه رقبای اكتیویژن در این میان نیروهای تازه‌كاری را جذب می­كردند، همكاری مشترك دو شركت Activision و Blizzard در جولای سال گذشته متوقف شد. بازار وال­استریت تا پایان نیمه نخست سال جاری میلادی برای شركت Activision به غیر از درآمد 811 میلیون دلاری، 7 درصد افزایش سود  را برای هر سهم انتظار داشت. در ادامه بازی جدید اكتیویژن با نام "ProtoType" در تابستان بیشترین فروش را در میان بازی رایانه‌ای داشت. تحلیل­گران NPD فروش بیشتری را هم در پاییز و زمستان پیش­بینی می­كنند. 

امسال "Electronic Arts" در جدول فروش خود سیر نزولی داشت. البته كارشناسان پیش­بینی می­كنند الكترونیك آرتز با عناوینی چون سیمز 3 و گلف تایگروود در تابستان و پاییز پیشرفت و فروش خوبی داشته باشد.  كارشناسان وال­استریت با وجود سود 731 میلیون دلاری فروش بازی­ها، كاهش 13 درصدی را برای هر سهم پیش­بینی می­كنند.

در حالی كه در سال قبل از آن  رقم فروش 9/6 میلیون دلاری و كاهش 42 سنتی برای هر سهم رقم خورد. امسال سهم هر یك از این دو شركت بیش از 30 درصد بود. با تمام این احوال، ارزش سهام اكتیویژن 17 برابر بیشتر و فروش EA نیز 23 برابر بیشتر از قبل شده است.  برایان فارل، مدیر انحصاری یك شركت كوچك تولید و پخش بازی­های كامپیوتری THQ، معتقد است كه كاهش قیمت­ها در طول تعطیلات پایان سال بسیار غیر منتظره بود.  

حوزه سخت­افزار
 تنها نگاهی به آمار و ارقام فروش سخت­افزارها نشان می­دهد كه دو سوم شركت­های سازنده بازی­های كامپیوتری كاهش قیمت داشته­اند. حتی نینتندو نیز از این بحران اقتصادی بی­بهره نماند. مسئولان این شركت چندی پیش اعلام كردند كه به علت كاهش درخواست­ها برای كنسول ویی، این شركت با كاهش 66 درصدی سود خود مواجه شده است. در مجموع این روزها نه تنها در حوزه اختصاصی صنعت بازی، بلكه اخبار بسیاری از احیای صنایع و اقتصاد كشورهای پیشرفته‌ای چون آمریكا، كانادا و ژاپن به گوش  می­رسد. با این تفاسیر و با عكس­العمل مناسب صنعت بازی و اهالی آن اعم از سازندگان، ناشران و مصرف­كنندگان در طی این مدت بحران‌آمیز و با توجه به فهرست غنی بازی­های آماده عرضه در ماه‌های باقی مانده از سال جاری میلادی، بسیار جای خوش­بینی وجود دارد كه این صنعت همچنان رو به رشد، بتواند به دوران طلایی سال‌های گذشته بازگردد.