نظرسنجی

شما از چه طریق با این سایت آشنا شدید؟


پر بيننده ترين مطالب

برای اولین بار در ایالات متحده صورت گرفت:

شبیه‌سازی بات‌نتی با یك میلیون رایانه آلودهتعداد بازدیدکنندگان 3582 بازدید نسخه چاپی

كارشناسان رایانه‌ای وزارت انرژی ایالات متحده، از توانایی خود برای ساخت یك بات‌نت شبیه‌سازی شده كه در آن یك میلیون رایانه عضویت دارد، خبر دادند.

آزمایشگاه ملی سندیا واقع در كالیفرنیا كه تحت مدیریت Ron Minnich و Don Rudish قرار دارد، چندی پیش اعلام كرد كه این گروه قادر است بیش از یك میلیون كرنل (یا همان هسته مركزی اغلب سیستم­های عامل) را در یك شبكه مجازی و به صورت یك بات‌نت شبیه­سازی شده، بوت كند. تا پیش از این، پژوهشگران توانسته بودند بات­نتی با ظرفیت حداكثر 20 هزار نود را شبیه­سازی كنند.  بنا به گفته Minnich، در حال حاضر شالوده این بات­نت غول­پیكر ساخته شده است ولی كارشناسان هنوز آن را به طور واقعی فعال ننموده‌اند.

در فاز بعدی پروژه كه اول اكتبر (9 مهر) كلید خواهد خورد و به مدت سه سال ادامه دارد، محققان این بات­نت را عملاً راه­اندازی خواهند كرد. Minnich می­گوید: «حداقل می­توانیم بفهمیم كه این زامبی­ها را چگونه می­توان كند یا حتی متوقف كرد. وی بر این باور است كه سازندگان بات­نت­های واقعی، افرادی با استعداد و زیرك هستند و برای شناسایی نشدن ثمره تلاش خود، زحمات زیادی متحمل می­شوند.» بنا به گفته ناظران امور، با توجه به پراكندگی رایانه­های آلوده عضو یك بات­نت در سراسر جهان، شناسایی و تحلیل آنها كار دشواری است. 

مدیر آزمایشگاه ملی سندیا می­گوید: «هرچه ما بتوانیم تعداد كرنل بیشتری را با هم به كار اندازیم، به همان میزان قابلیت فعالان عرصه امنیت سایبر در مبارزه با معضل جهانی بات­نت­ها افزایش می­یابد.» نكته­ای كه به ذهن می­رسد این است كه این پروژه عجیب و گسترده چه هدفی در سر دارد؟ Minnich می‌گوید: «در آخر ما می­خواهیم به آن حد از توانایی برسیم كه بتوانیم شبكه رایانه­ای یك كشور كوچك و حتی كشور بزرگی در حد و قواره ایالات متحده را شبیه­سازی كنیم؛ با این هدف كه بتوانیم حملات سایبری را به صورت مجازی عینیت بخشیده و تحت مراقبت خود درآوریم.» 

در صورت تحقق این هدف، محققان خواهند توانست مدل بخش­هایی از اینترنت را طرح­ریزی كنند و از این طریق به درك و تحلیل بهتری از عملكرد و پردازش­های صورت گرفته در آن برسند.